8 נקודות כלכליות שלא מלמדים אתכם בכנס משתחררים

אחרי 21 שנים במסגרות - עם השחרור מהצבא או השירות אתם אחראים לעצמכם. את הדברים פה לא ילמדו אתכם בכנס משתחררים ולוקח זמן ללמוד גם בחיים האמיתיים.

תוכן עניינים

אין דבר כזה כסף קל ומהיר

יש דרכים לעשות כסף בגיל צעיר. חלקן גם ישרות. אבל אם מישהו מציע לכם לעשות כסף קל אצלו יש מצב טוב שהוא באמת פיצח שיטה איך לעשות כסף קל – על חשבונכם. לצבירת כסף יש חוקים: כסף עושים באמצעות שנים של צבירת ידע, או ריבית דריבית, או הון שיסייעו לכם לעשות את הכסף הזה.

זה מוביל לנקודה השניה:

אם זה נשמע לכם מפוקפק – אל תעשו אל זה

אם ממש מתאמצים למכור לכם את זה – אל תעשו את זה. אתם לא מבינים איך הדבר הזה שאתם אמורים להרוויח ממנו כסף עובד – אל תעשו את זה. לא פעם חלק מטקטיקת השיווק היא לבלבל אתכם. לא רק בגלל תרמיות פירמידה. יש בחוץ כל מני מפוקפקים שמנוסים מכם ומשתמשים בזה, ולא כל מה שהוא לא תרמית פירמידה אומר שהוא בהכרח ישר.

תעשו משהו רק אחרי שהבנתם איך הוא יעבוד ומאיפה הכסף שלהם – ושל מי שמשלם לכם.

חיילת בצה"ל
הנושא כל כך רציני שהכנסתי לפה תמונה שלי כחיילת באבט"ש

לדברים יש עלות

לכרטיס אשראי יש עלות, לחשבון בנק יש עלות. כחיילים היו לכם את הדברים האלו בחינם בלי עמלות, אבל עכשיו אתם עשוים להתחיל לשלם עמלות. זה יפסק, או ירד, אם תהיו סטודנטים. אפשר לדבר עם הבנק או לעבור בנק בקליק. זה נורא פשוט.

יש כרטיסי אשראי בלי עמלות, חלקם כרטיס אשראי חוץ בנקאיים. ל-Max יש כרטיס אשראי של "בהצדעה" שהוא בלי עמלות ונגיש לכל יוצאי שירות צבאי (לא יודעת לגבי שירות לאומי). אם לא מתאים לכם, חפשו בגוגל "כרטיס אשראי בלי עמלות" ותבדקו מה רלוונטי לכם. יש לתושבי הנגב, לסטודנטים בתל אביב ועוד. כדאי בהקשר הזה להכיר גם תוכניות קאשבק שמאפשרות לקבל כסף בחזרה על קניות באינטרנט דרך הכרטיס.

ככל שתתחילו מוקדם – יהיה לכם יותר

בגלל ריבית דריבית. 100 ש"ח עכשיו או 100 ש"ח עוד 25 שנים – זה לא אותו כסף. זה גם נכון לגבי פנסיה. תפתחו קרן פנסיה בשניה שאתם יכולים. תפתחו תכנית השקעות, אפילו קופת גמל להשקעה, ברגע שאתם יכולים. 

אתם מקבלים מענק שחרור. אם אתם לא צריכים אותו – תעבירו אותו דוך לחסכון ותנו לו לצבור ריבית.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

הפקדון שלכם

אל תעשו משהו רק כי אתם יכולים. אה, קורס צלילה, ברמנים, אנגלית. אל תשתמשו בפקדון לדברים שלא יניבו לכם כסף (וכל עוד הוא שם – הוא צובר ריבית) או דברים שבלאו הכי תעשו.

כדי להשתמש בו כנסו לאזור האישי בתר הקרן לחיילים משוחררים ותגישו בקשה און-ליין.

נקודת זיכוי ממס הכנסה

משוחררים משירות צבאי ולאומי זכאים לנקודה או שתיים זיכוי במס הכנסה, תלוי באורך השירות, למשך 3 שנים מהשחרור. כל נקודת זיכוי אומרת שתשלמו פחות 2,600 ש"ח בשנה (בערך).

לדוגמה: אם אתם עובדים בעבודה רווחית וצריכים לשלם 1,000 ש"ח מס הכנסה בחודש (12,000 ש"ח מס הכנסה בשנה). אם יש לכם נקודת זיכוי אחת, אתם תשלמו 2,600 ש"ח פחות בשנה (216 ש"ח בחודש). זה אומר שאתם תשלמו רק 784 ש"ח בחודש, שהם 9,400 ש"ח בשנה.

אני למשל לא שילמתי מס הכנסה בכלל בשלוש השנים האלו בגלל שהרווחתי משכורת נמוכה. נקודת הזיכוי שלי בתור חיילת משוחררת ועוד חצי נקודה שכל הנשים בישראל זכאיות לה הספיקו לי כדי לא לשלם בכלל מס הכנסה.

איך לממש:

כשאתם מתחילים עבודה, אתם צריכים למלא טופס שנקרא טופס 101. זה נקרא גם "כרטיס עובד". בטופס אתם ממלאים פרטים אישיים כמו שם, תאריך לידה, ת"ז, טלפון, מייל וקופת חולים. אחת השאלות ששואלים אתכם היא בסעיף 14, האם אתם חיילים משוחררים. אתם יכולים להצהיר שאתם חיילים משוחררים ולצרף תעודת שחרור.

את תעודת השחרור מנפיקים באתר כוח אדם של צה"ל. גוגל "הנפקת תעודת שחרור" ואתם שם.

שכחתם לתת למעסיק את תעודת השחרור שלכם? לא נורא. אפשר לעשות החזר מס ולקבל בחזרה מהמדינה את הכסף שגבו מכם – אם גבו מכם יותר מדי ממנו.

חיילת באבט"ש
הנה שוב אני באוטו אבט"ש יורדת משמירה.

זכויות עובדים

למשרה מלאה מגיע לכם חוקית יום חופש אחד בחודש וכשאתם מסיימים לעבוד שם אתם זכאים לפדות את ימי החופשה שלכם בכסף (כלומר לקבל כסף על ימי החופש שלא לקחתם כאילו עבדתם כרגיל). כל העלויות האלו נקראות עלויות מעסיק.
אל תזניחו את הפנסיה שלכם. גם אם אתם לא בונים על זה, לכו תדעו. מקסימום לעצמכם של גיל 60 ומשהו בואכה 70 יהיה יותר כסף.

משכורת ברוטו ונטו

נכון המשכורת שאתם מסכמים עליה עם המעסיק שלכם? היא נקראת ברוטו. סיכמתם על 6,000 ש"ח? לא באמת תקבלו 6,000 ש"ח לכיס. יורדים לכם מיסים, אתם צריכים להפריש לפנסיה – והמעסיק שלכם משלם עוד חלק לפנסיה, עוד ביטוח לאומי, אחרי שצברתם שנה בעבודה נוספים לזה דמי הבראה שאתם מקבלים כל חודש למשכורת או פעם בשנה.

ביטוח לאומי

כל אזרח ישראלי מגיל 18 צריך לשלם ביטוח לאומי. חיילים ובנות שירות פטורים, אבל לרובנו המפגש הראשון עם ביטוח לאומי הוא כשאנחנו מקבלים מהם מכתב שאומר שאנחנו חייבים להם כסף, על החודשים מגיל 18 ועד לגיוס.

איך משלמים ביטוח לאומי? המעסיק שלכם משלם את זה אוטומטית כשאתם עובדים.

כל חודש שאתם לא עובדים אתם צריכים לשלם ביטוח לאומי. אם עבדתם יום אחד (או נעצרתם) – אתם גם פטורים מביטוח לאומי.

אם לא עבדתם בכללככה תשלמו דמי אבטלה. אפשר להזמין שוברים ולשלם בדואר, אפשר לעשות הוראת קבע ואפשר לשלם באינטרנט בכרטיס אשראי. כנסו לקישור שצירפתי ותבחרו באוכלוסיה שאתם שייכים אליה (במקרה שלכם, כנראה "לא עובד").

פנסיה

הפנסיה היא קצבה שתקבלו כשתפסיקו לפרנס את עצמכם מעבודה. זה לא קשור לצה"ל כמו שזה קשור לגיל שלכם. אתם מאוד צעירים. אל תזניחו את הפנסיה ותחסכו לטווח הארוך. הגיל שלכם הוא נכס והכסף שלכם הולך לצבור מלא ריבית דריבית.

לקרן הפנסיה (או קופת גמל פנסיונית) המעסיק הראשון הולך להפריש לכם, אחרי חצי שנה בעבודה (שלושה חודשים אם יש לכם כבר קרן פנסיה קיימת). שימו לב לזה, זה חשוב. מי שפותח אותה הוא אתם. לפעמים למעסיק יש סוכנות שהוא עובד איתה.

אתם יכולים גם להיעזר בחבר'ה שמנהלים לי את הפנסיה, הם יפתחו לכם אחת בלי תשלום מעבר לדמי הניהול. נכון שכתוב פה קופת גמל להשקעה וקרן השתלמות, אבל הם עושים גם פנסיות:

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם 

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

גרסת היוטיוב

* כל האמור באתר הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

Picture of ליאור שפירא

ליאור שפירא

מקדמת אתרים בגוגל (SEO), קוראת עיתונות כלכלית מגיל 14, מנהלת עסק ומשק בית. מאמינה בתכנון קדימה, בעצלנות מתוכננת מראש ושעבודה נועדה לשרת את אורח החיים שאנחנו רוצים. שמחה שיש לאנשים יותר כסף פנוי ודברים טובים לעשות עם הזמן שלהם.

המלצה מסחרית לעזרה הדדית

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר. גלו משהו חדש!

פודקאסט עושים נדל"ן
כסף

עושים נדל"ן

הפודקאסט עושים נדל"ן, פודקאסט על נדל"ן של רשת עושים היסטוריה כולל המלצות על פרקים נבחרים

המשך קריאה »
עידן וליאור נוודים דיגיטליים
טיולים

נוודים דיגיטליים, מבוא

עידן ואני לא כבולים למשרד, אין לנו ילדים. אנחנו יכולים לגור ולעבוד מכל מקום. שבועיים פה, חודש כאן. בואו נראה אם הרעיון הזה ישים או שהוא נשמע טוב רק בתיאורה.

המשך קריאה »

לקריאה נוספת

חסכון לטווח קצר
כסף

אפיקי חסכון לטווח קצר

אם אתם צריכים תכנית חסכון לשבוע עד שלוש שנים ולא בטוחים במה לבחור, הנה השוואת אפיקים מומלצים לטווח הקצר לפי פרמטרים: ריבית, נזילות, עמלות ומיסים ונוחות הפקדה

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

Days
Hours
Minutes
Seconds

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים