איך פתחתי את תיק ההשקעות הראשון שלי

המלצת קריאה לכל מי שרוצה להשקיע ולא יודע מאיפה להתחיל: איך התחלתי להשקיע בשוק ההון: איך פותחים תיק השקעות, איך בניתי תמהיל השקעות, איך בחרתי מדדים להשקעה.

תוכן עניינים

מצרכים: פוסט של הסולידית, אדם שמבין בשוק ההון (בן הזוג של אחותי, וחמותי), כסף פנוי
נשאר בחוץ: פומו, פרפקציוניזם

המאמר הזה הוא לא מדריך מקצועי. זאת בטח ובטח שלא המלצת השקעה. בשביל הדברים האלו יש אנשי מקצוע. המאמר הזה הוא הסבר של מה אני עשיתי, שהביא אותי למצב שבו יש לי מניות. זה גם לא בדיוק מניות, אלו קרנות נאמנות. לפני שנעמוד על ההבדלים ביניהן, אגיד שקונים אותן באותה הדרך. לצורך העניין ועד שאסביר את ההבדל בהמשך הפוסט, "קרנות נאמנות" ו"מניות" זה היינו הך.

הבנתי שאני רוצה להשקיע בשוק ההון

לקחו לי כמה שנים של סקרנות עד שהתחלתי להשקיע. לא ידעתי איך מתחילים ואיך עוברים ממצב שבו אין לי מניות למצב שיש לי מניות. קראתי, שאלתי שאלות של נוּבּים, הייתי חברה בקבוצות פייסבוק שמדברות על כסף ועל שוק ההון, ועדיין לא הבנתי מאיפה מתחילים.

הסיבות שבגללן רציתי להשקיע בשוק ההון היו:

 • אני רוצה כסף.
 • מעבודה בלבד לא עושים כסף.
 • השלב הבא זה לקחת את הכסף מהעבודה ולקנות איתה מדברים שיעזרו לי עם כסף.
 • אין לי מספיק כסף להשקיע בדברים גדולים כמו נדל"ן או קניית חברה
 • אין לי מספיק ידע כדי להשקיע בדברים גדולים כמו נדל"ן או קניית חברה.
נמר הכסף סוחר במניות
הוא נראה כמו נמר, אבל יודע לסחור במניות

כל הזמן הזה אמרתי לעצמי שרבכּ, אני בסוף שנות ה-20 שלי. אני לא נעשית צעירה יותר, הריבית דריבית שלי לא תתווסף מאליה ואנשים פחות חכמים ממני מצליחים – אז גם אני יכולה.

הבנתי איך, תאורטית, להשקיע בשוק ההון

ואז באה הסולידית. המלכה של שוק ההון הישראלי והאישה שבזכותה ליותר ישראלים יש יותר כסף פנוי. בינואר 2021 היא כתבה בבלוג שלה מדריך שמסביר צעד אחרי צעד איך קונים מניות, קרנות סל וקרנות נאמנות ואיך עוברים ממצב שבו אין מניות למצב שבו יש מניות.

הפוסט הזה, כדרכם של פוסטים בסולידית, מאוד מפורט ומעמיק. מה שהיה קריטי בשבילי היתה ההבנה שיש לי שתי אפשרויות להשקיע בשוק ההון:
1. דרך הבנק
2. דרך פתיחת תיק השקעות בבית השקעות:

 • אקסלנס טרייד – מינימום 20,00 ₪ לפתיחת חשבון
 • פסגות טרייד – מינימום 20,000 ₪ לפתיחת חשבון
 • מיטב טרייד – מינימום 30,000 ₪ לפתיחת חשבון
 • איביאי טרייד – מינימום 50,000 ₪ לפתיחת חשבון

אחרי פסום הפוסט אמרו לי שאפשר להתמקח או לבקש יפה ואז יש מצב יתנו לך לפתוח תיק עם סכום נמוך יותר, אני לא ידעתי את זה לפני.

ההבדל בין מסחר בבנק למסחר בבית השקעות

אפשר לתמצת בטבלה את ההבדלים שהיו מהותיים לי:

מסחר בבנקמסחר בבית השקעות
סכום מינימום לפתיחת חשבוןאין מינימוםכמה עשרות אלפי שקלים
עמלותגבוהותנמוכות
העברת כסף מהעו"ש כדי לקנותלא צריך להעביר כסף, אפשר לקנות מניות ישירות כי חשבון המסחר מחובר כבר לעו"שצריך להעביר כסף, לדווח שהעברת (בדומה לדיווח על הפקדה לפנסיה) ואז אפשר לסחור איתו
תמיכה טלפוניתישיש

אני לקוחה של בנק לאומי. יש לי חשבון בלאומי טרייד שההורים פתחו לי. היה לי בו קצת כסף בקרן כלשהי שההורים קנו לי ולא עשתה הרבה תשואה. לעומת זאת, לא היו לי 20,000 ש"ח בעובר ושב כדי לפתוח תיק. אם הייתי רוצה לפתוח חשבון בלאומי טרייד, הייתי מרימה טלפון לבנק ופותחת חשבון.

קניתי את המניה הראשונה שלי

ביום אימפולסיבי בחודש אפריל, שמתי 2,500 ש"ח על מניות של חברה ישראלית. יש אנשים שמפצים את עצמם באמצעות שופינג, יש כאלה שמפרקים משהו בצקי ומתוק. אני פיציתי את עצמי באמצעות גילוח 2,500 ש"ח על מניה של חברה ישראלית בתחום הנדל"ן שהסתכלתי עליה כמה ימים ואמרתי שאני חושבת שתביא ביצועים טובים.

למה עשיתי את זה? כי אמרתי שלעזאזל הכל, גם אני במצב רוח רע ובא לי לעשות משהו אימפולסיבי וגם כי הגיע הזמן שאני אפסיק לפחד ואתחיל לקנות, ולו כדי להבין איך זה מרגיש, איך זה נראה ואיך זה עובד. במקום להסתכל על הבריכה ולחקור אותה מכל כיוון, פשוט לקפוץ.

הבעיה הגדולה של אינטליגנטים ושל חננות, היא שאנחנו חושבים יותר מדי ופועלים מעט מדי ולאט מדי. אפשר להתלבט לנצח, העדפתי פשוט לעשות ומקסימום ללמוד תוך כדי תנועה.

אני לא רוצה להיכנס לאיך, טכנית, עשיתי את זה, עם מילים כמו "נקודות" ו-limit. יש מלא חומר ביוטיוב, גם בפוסט של הסולידית שהפניתי אליו בראש הפוסט הזה וגם בתמיכה הטלפונית של כל גורם שאתם רוצים לקנות דרכו.

אני מאמינה גדולה בגישת "פשוט תעשו את זה", בטח בסכומים קטנים כדי ללמוד. אני מדברת עוד על הגישה ועל איך להתגבר על הפחד – פה:

החלטנו לפתוח תיק בבית השקעות

הסיפור של איך קניתי את המניה הראשונה שלי נגמר כאן, אבל המטרה בקניית המניה הראשונה היא להבין איך הגעתי ממצב שבו אין לי תיק השקעות – למצב שיש לי תיק השקעות. מניה אחת היא עדיין לא תיק השקעות.

בהמשך לטבלה מוקדם יותר בפוסט, היתרון של הבנק הוא שאין מינימום, החיסרון של הבנק הוא בעמלות הגבוהות בביצוע פעולות. למרות שאנחנו לא מתכוונים לבצע הרבה פעולות אלא משקיעים לטווח הארוך – אנחנו מעדיפים את הכסף שלנו אצלנו, לא בבנק, תודה.

מאחר ש-20,000 ש"ח זה המינימום לפתוח תיק השקעות, במהלך כמה חודשים חסכנו עידן בן הזוג שלי ואני את הסכום. היתרון של ההחלטה הזאת היא שהסכום נתן לנו יעד. משהו לשאוף אליו ולעבוד לקראתו.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

בחרנו תמהיל לתיק השקעות

בבורסה אפשר לקנות גם מניות בודדות, וגם קרנות סל וקרנות נאמנות. זה הרגע להסביר את ההבדל בין "מניות" ל"קרן". נפתח בדיסקליימר: יש קרנות נאמנות וקרנות סל, ואני לא רוצה להיכנס להבדלים ביניהן, בשביל זה יש את הסולידית וגוגל ישמחו לנפק לכם תשובות של אנשי מקצוע. על רגל אחת: מניה מתייחסת לחברה אחת. מדד הוא אוסף של מניות. "קרן מחקה מדד" היא קרן שמחקה תשואה (רווח על השקעה) של אוסף של מניות. במקרה שלנו, רצינו להשקיע במקום במניות בודדות – בקרנות מחקות מדדים.

מה זה מדד מניות?

מדד הוא אוסף של מניות, עם מכנה משותף. מי שיוצרים את המדדים האלו הן בורסות וחברות ברחבי העולם. המכנה המשותף של המניות במדד יכול להיות מיקום גאוגרפי (ישראל, ארה"ב, העולם כולו), גודל החברות (למשל המדד S&P500, של 500 החברות הכי גדולות בארה"ב, או ת"א 35, עם 35 החברות הכי גדולות במשק הישראלי, או ת"א 125 – עם 125 החברות הכי גדולות במשק הישראלי), או תחום הפעילות שלהן (חברות טכנולוגיה, חברות בנייה, חברות שסוחרות בזהב)

למה השקענו במדד?

בחרנו להשקיע במדד כי יש לו שני יתרונות על פני השקעה במניות בודדות:

 1. רצינו להיות משקיעים עצלנים: במקום לקרוא דוחות, לעקוב אחרי עליות, ירידות, מיזוגים, רכישות וכל הווג'ע-ראס הזה – רצינו שמישהו אחר יעשה בשבילנו את העבודה הקשה. המניה ירדה מאוד? שמישהו אחר יוציא אותה מחוץ למדד. החברה לא קיימת יותר? לא בעיה שלנו. אנחנו רוצים לקנות את אותו מוצר בכל פעם בלי לחשוב הרבה, תודה שלום ביי.
 2. לאורך זמן, ביצועי מדדים יותר טובים מביצועי מניות בודדות: ביטחון מקל עלינו להיות עצלים. נכון שצריך לדעת לנהל ולקרוא דוחות גם של מדדים, אבל בהמון מקומות אפשר לקרוא (ולהסתכל לבד ולראות) שהשקעה במדדים משתלמת יותר לאורך זמן מהשקעה במניות. הכל כמובן בגסות ובגדול, ו"לאורך זמן" זה ביטוי מפתח כשזה נוגע לבורסה. אפשר לקרוא על זה, למשל, פה.

באילו מדדים להשקיע?

הבעיה בבחירת דברים היא שצריך להכיר אותם כדי לבחור בהם. כשהתחלתי לעבוד על הרכב המניות, הכרתי ארבעה מדדים: S&P 500 שכולם מדברים עליו וקרנות ההשתלמות של עידן ושלי מושקעת בו, נאסד"ק, ת"א 125 ומדד הנדל"ן. לא בונים תיק השקעות לפי "מה אני מכירה".

כדי להיחשף למדדים חדשים הסתכלתי בדהמרקר טרייד, הסתכלתי בביזפורטל, אפילו ביאהו טרייד. אבל יצאתי בעיקר מבולבלת. אין כמו חוכמת ההמונים שתעזור לי, אז פרסמתי ציוץ בטוויטר וביקשתי מאנשים שיספרו לנו על מדדים שמעניין להסתכל עליהם.

בניית תמהיל המדדים

אחרי ששלחו לנו כמות נאה ומכובדת של מדדים, כך בחרנו במה אנחנו רוצים להשקיע:
רצינו פיזור על פני מקומות גאוגרפיים שונים ומטבעות שונים. כלומר שלא הכל יהיה רק בשוק אחד (ישראלי או אמריקאי) ולא הכל במטבע אחד (שקל/דולר). המטרה: למנוע תנודתיות שיסכנו את הכסף, ולא לשים את כל הביצים בסל אחד.

החלטנו ללכת על חמישה מדדים: מדד ישראלי; מדד אמריקאי, מדד שמחקה מדגם מייצג מהשוק העולמי, מדד שווקים מתעוררים ומדד אירופאי.

אני לא אגיד באילו חמישה מדדים בחרנו, בעיקר כדי שאי אפשר יהיה להגיד שאנחנו ממליצים (צר לי, אבל כסת"ח משפטי זה לא צחוק), רק אגיד שמאחר ששנינו כבר מושקעים ב-S&P500 בקרנות ההשתלמות, לא רצינו ללכת שוב על המדד הזה ורצינו פחות חפיפה בין החברות, אז בשוק האמריקאי בחרנו מדד של מניות קטנות יותר.

הראינו את זה לבן הזוג של אחותי, שעוסק בשוק ההון, שאישר, ולאמא של עידן, משקיעה חובבת שמנוסה הרבה יותר מאיתנו. היא הציעה לנו להחליף את אחד המדדים במדד מסוים של חברות טכנולוגיה. אמרנו שזה נראה מעניין, והלכנו על המדד החלש מבין החמישה. ארבע גאוגרפיות שונות וסקטור אחד זה פיזור שנראה לנו סבבה.

בחירת הקרנות הספציפיות

אז בחרנו תמהיל, עכשיו מה? איך קונים אותו?

אפשר לקנות את אותה קרן נאמנות – בכמה בתי השקעות שונים. אתר פאונדר הישראלי (שוב תודה לחמותי) משווה בין קרנות שונות. פה למשל אפשר לראות כמה בתי השקעות ישראליים (בעמודת "מנהל הקרן") שמציעות קרן נאמנות מחקת מדד S&P500. אפשר לראות את בפאונדר את הרשימה המלאה, הקישור מפנה ל S&P כדי שתהיה לכם דוגמה להתחיל איתה.

אפשר להסתכל פה על דירוג המשקיעים שעוזר במקרה של קרנות שנראות לכם זהות, על תשואות ועל דמי הניהול. אחרי שבוחרים מה שרוצים, לוחצים על שם קרן הנאמנות מעתיקים את מספר הקרן. מספר הקרן הוא מזהה יחודי של כל קרן, מניה וכל דבר אחר שנסחר בבורסה. ת"ז של נייר הערך שאומר שגם אם יש לכם 5 חברות שונות שמציעות קרן נאמנות שמחקה את אותו המדד – אתם תוכלו לקנות את קרן הנאמנות הרלוונטית.

פתחנו אקסל ומילאנו בו את שם הקרן, קישור לעמוד שלה בפאונדר (כדי לראות תנודות בנוחות וכי למה לא), שוק ואת מספר הקרן, שנוכל להעתיק אותו בנוחות ברגע הקניה ולדעת שקנינו את הדבר הנכון.

בחרנו בית השקעות

חסכנו עד שיהיה לנו המינימום האפשרי לפתיחת תיק בבית השקעות, 20,000 ש"ח. הסכום הזה איפשר לנו לפתוח תיק או בפסגות או באקסלנס. שאר בתי ההשקעות דרשו סכומים התחלתיים גבוהים יותר.

השיחה עם אקסלנס היתה קצרה ותכליתית, פסגות לא ענו לנו לטלפון ולא חזרו אלינו וכשהסתכלתי על מחירון העמלות שלהם באינטרנט ראיתי שהוא מאוד דומה וטיפה יותר יקר משל אקסלנס – אז שלום על ישראל, אקסלנס איט איז. פתחנו את החשבון באקסלנס אונליין מהר מאוד.

עריכה מיוני 2022: אם אתם רוצים גם לפתוח חשבון באקסלנס, אתם מוזמנים לעשות את זה דרך הקישור שלי. נרשמים דרכי מקבלים 100 ש"ח מתנה, וגם לי זה יעזור.

פתחנו תיק בבית השקעות

פתיחת התיק היתה כרוכה בשיחת טלפון קצרה עם אקסלנס ואז פתיחה במחשב. אחרי כמה ימים קיבלנו פרטים במייל.

הפקדנו 20,000 ש"ח התחלתיים. הסתבכנו עם דיווח על ההפקדה (באתר שלהם אפשר היה לדווח על הפקדה לקרן השתלמות או לפנסיה, לא לתיק השקעות). עידן פתר את זה בווצאפ עם שירות הלקוחות כשהוא שלח להם צילום של האסמכתא.

איך קונים מניות

קנינו ועכשיו יש לנו תיק השקעות!

שבעה חודשים אחרי הפוסט ההוא של הסולידית, ארבעה חודשים אחרי המניה הראשונה שלי ובערך שבוע אחרי פתיחת התיק, התיישבנו בוקר אחד עידן ואני לקנות את הקרנות שלנו. חמישה מדדים, 20% כל מדד. יתכן שמרוב התרגשות שמתי "נמר הכסף" ורקדתי קצת.

לקריאה נוספת

את בטוחה שבחרת את התמהיל הנכון ביותר?

שוק ההון מלא בפומו. תמיד אפשר לפחד שיש משהו יותר טוב מעבר לפינה, ותמיד אפשר למכור או להחליף. אבל אם למדתם ואתם יודעים להסביר למה אתם עושים את מה שאתם עושים – זה מספיק טוב. יותר משחשוב שהתיק יהיה מושלם, חשוב שיהיה תיק.

למה החלטת להשקיע בשוק ההון?

כי הבנתי שאני רוצה כסף ומעבודה בלבד לא עושים כסף, ואין לי מספיק כסף וידע בשביל להשקיע בנדל"ן או קניית חברה.

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

שיתוף

המלצה מסחרית לעזרה הדדית

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר. גלו משהו חדש!

לקריאה נוספת

הכסף של החיים עצמם
כסף
ליאור שפירא

הכסף של החיים עצמם

מה דעתנו על הפודקאסט "הכסף של החיים עצמם" של תומר ורון? | סקירת פודקאסטים וערוצים על כסף: איך הוא מתנהג, איך לעשות אותו, איך לא לאבד אותו.

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

ימים
שעות
דקות
שניות

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים