למה קרן השתלמות היא דבר נפלא

קרן השתלמות היא דרך פשוטה לחסוך ולהשקיע. אני חושבת שכל מי שעובד ורוצה לעשות יותר כסף - גם שכירים וגם עצמאים - צריך לדעת שהיא קיימת. באתי להסביר לכם למה.

תוכן עניינים

אני אוהבת לדבר על קרנות השתלמות. כשחברים שלי מספרים לי שיש להם כסף פנוי, אני שואלת אותם אם יש להם קרן השתלמות. חברים התחילו מקום עבודה חדש – ואני שואלת את קרן השתלמות. כלום זמן אחרי שהתחלנו לצאת עידן סיפר לי שיש לו יתרה שהוא לא יודע מה לעשות איתה, אני אמרתי את מילות הקסם "קרן השתלמות" ושבוע אחר כך היתה לו קרן השתלמות וכסף שהופקד אליה.

זה דרך שבעיני היא נורא טובה להשקיע כסף. במקרה שלכם, לפני כל ביצוע פעולה כדאי להתייעץ עם איש מקצוע שיתאים לכם אישית.

מה זאת קרן השתלמות

קרן השתלמות היא מכשיר השקעה, שזאת דרך פנסית לומר "דרך להשקיע כסף" או "מקום להשקיע דרכו את הכסף שלכם" לטווח בינוני, כלומר מרגע שאתם פותחים את הקרן ועד שאתם יכולים לגעת בכסף שהשקעתם בה – עוברות שש שנים. "יכולים לגעת" ולא "חייבים לגעת", כי אתם יכולים גם להשאיר את הכסף שלכם שם יותר זמן שתפח ויצבור עוד כסף.

צריכים את הכסף לפרק זמן קצר יותר משש שנים? לא בטוח שקרן השתלמות תהיה הדרך הכי טובה שלכם לחסוך ולהשקיע.

לנקודה הזאת יש דיסקליימר: גרירת ותק או החלת ותק: אם יש לכם שתי קרנות השתלמות, אחת שנפתחה לכם כשכירים ושניה כעצמאים או שתיהן כשכירים (אבל לא שתי קופות עצמאים) -אתם יכולים לפתוח את שתיהן ביחד לפי המועד המוקדם מבין השתיים. כלומר לא לחכות שכל קרן בנפרד תהיה בת 6, אלא הראשונה שתגיע לגיל 6. זה בגדול, ומאחר שזה מוצר פיננסי ברור שיש פה כוכביות ותנאים ודיסקליימרים. לרוצים להרחיב יש מאמר על זה באתר של הלמן אלדובי (אפשר לקרוא אותו פה). הם לא משלמים לי (לצערי), אני מפנה אליו כי הוא מצוין: הוא גם מאוד ברור וגם מאוד קצר.

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים

מה צריך כדי לפתוח עוסק; דרכים חוקיות לשלם פחות מס; תמחור כמו מקצוענים; למקסם את רואה החשבון; ועוד

אני כל כך אוהבת קרנות השתלמות בגלל שתי סיבות:

כי זה מכשיר השקעה פשוט לאללה

למשפט הזה יש שני חלקים:

זה מכשיר השקעה

כסף בהשקעה לא שוכב בעו"ש שלכם ומשתעמם או יותר גרוע – שוכב בעו"ש שלכם ומתבזבז. כשאתם מפקידים כסף במכשיר השקעה, הכסף יוצא לכם מהעו"ש והולך לעבוד, כמוני וכמוכם. העבודה שלו כאפיק השקעה היא לייצר לכם עוד כסף.

בקרן השתלמות אפשר לבחור מבין רשימה סגורה אך רחבה של אפיקי השקעה. יותר אג"חים, פחות אג"חים, מנייתי לפי בחירה של הגוף המנהל, מחקה מדד ועוד. המגוון מאפשר אפיקי חסכון סולידיים (אג"חים) ואפיקים יותר אגרסיביים (מניות). אתם שולטים ברמת הסיכון ובפוטנציאל הרווח של הקרן (יותר סיכון=פוטנציאל רווח והפסד גדול יותר).

כלל האצבע הוא שככל שצעירים יותר ולכסף יש יותר זמן לעבוד, אפשר להרשות לעצמנו לקחת יותר סיכונים כי יותר קל לתקן. אבל זה לא נכון לכולם ובכל מצב, וכדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע.

הוא פשוט לאללה

פתיחת קרן השתלמות היא עבודה יותר פשוטה מפתיחת תיק השקעות בשוק ההון:

  • ככל הידוע לי ומהנסיון שלי, היא לא כרוכה במינימום הפקדה ככה שאתם לא צריכים להמתין כמה חודשים ולחסוך את הכסף שיאפשר לכם לפתוח אותה.
  • אפשר לפתוח אותה עצמאית ואפשר לפתוח אותה דרך סוכן.
  • לא צריך להפקיד לחשבון בבית השקעות, לא ציך להמיר מט"ח, לא צריך לקנות לפי החלק היחסי בתיק. לשכירים זה עובר עם המשכורת, לעצמאים בהוראת קבע או בהפקדות יזומות (ולא לשכוח לשלוח אסמכתא כדי שידעו שהפקדתם לקופה שלכם!).
  • כל אחד מבתי ההשקעות בארץ ישמח להציע לכם לפתוח אצלו קרן השתלמות, ואחרי מילוי כמה טפסים של בית ההשקעות (לבד או עם יועץ פנסיוני) ושליחת כמה טפסים (בגדול: ת"ז ואישור עוסק לעצמאים, טופס 101 לשכירים) – אפשר להתחיל להפקיד אליה כסף.
קרן השתלמות
גיברת שיושבת מבסוטה כי יש לה קרן השתלמות

כי היא פטורה ממס רווחי הון

מס רווחי הון הוא מס בגובה 25% שהמדינה לוקחת על הרווחים של הקרן שלכם. שמתם 100 ש"ח והם צברו 10 ש"ח תשואה? המדינה תיקח 2.5 ש"ח (25%) מהתשואה שלכם.

הכסף שהופקד בקרן השתלמות, עד תקרה מסוימת, פטור מהמס הזה. אני מעדיפה את הכסף שהרווחתי אצלי בכיס, ובעדיפות שנייה לבחור למי לתת אותו. לא בחרתי לתת אותו למדינה וכל דרך חוקית שעומדת לרשותי כדי להשאיר כמה שיותר מהרווחים שלי אצלי – אני אלך עליה.

למה היא פטורה ממס רווחי הון? כי במקור קרן השתלמות היתה הטבה שהמדינה נתנה לעובדי מדינה, והפטור ממס רווחי הון היתה עוד דרך לצ'פר אותם.

איך פותחים על קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא הטבה שניתנת על ידי המעסיק.

לעצמאים אין בעיה. עצמאים הם המעסיקים של עצמם והם יכולים לפתוח קרן השתלמות בשניה שהם פתחו עוסק פטור (או מורשה) הם יכולים לפתוח קרן השתלמות. שכירים צריכים לבקש את ההטבה מהמעסיק או לעבוד במקום שנותן אותה בלי שיצטרכו לבקש.

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם 

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

שני המספרים שעצמאים צריכים להכיר

כעצמאים לקרן השתלמות יש שני מספרים שכדאי להכיר:

  1. 19,920 ש"ח בשנה (נכון ל-2023): הסכום הכי גבוהה שהוא פטור ממס רווחי הון. כל שקל מעל – הריבית שעליו תהיה חייבת 25% מס.
  2. 4.5% מההכנסה השנתית שחייבת במס (כלומר הכנסות מינוס הוצאות מוכרות): זה הסכום שכשתפרישי לקרן השתלמות – יהיה מוכר לך כהוצאה מוכרת*.

הסכום להפרשה כל חודש הוא 1,660 ש"ח (אם יכולה להרשות לעצמך), כדי בסוף השנה להיות על 19,920 – הסכום המקסימלי שפטור ממס רווחי הון

אם כעצמאים רואת החשבון שלכם אמרה לשים סכום נמוך יותר – סביר שמקור הפער הוא שהרו"ח שלך מעריכה ש-250 ש"ח זה 4.5% מההכנסה שלך שתהיה חייבת במס הכנסה, כלומר הכי הרבה הוצאה מוכרת שיהיה לך מקרן ההשתלמות.

זה לא אומר שאי אפשר להפקיד יותר. אפשר להפקיד בקרן השתלמות כמה שרוצים, אבל רק עד 4.5% הכסף יהיה הוצאה מוכרת ועד 19,920 הוא יהיה פטור ממס רווחי הון.

*הוצאה מוכרת: את גם מגדילה את ההון שלך וגם משלמת על זה פחות מס!!!!!

הערות על קרן השתלמות לשכירים

שכירים יקרים, גם אצלכם יש מגבלה על הפטור ממס רווחי הון. הסכום שפטור ממס רווחי הון אצל שכירים הוא 26,708 ש"ח בשנה נכון ל-2023.

חלוקת ההפקדה ביניכם לבין המעסיק בדרך כלל היא שהמעסיק משלם 7.5% והעובד 2.5% מהברוטו – אבל זאת לא חובה. לעובדי מדינה המצב יכול להיות קצת אחר, כדאי לברר ישירות עם המעסיק שנותן את ההטבה. כל זכות מסדרים את זה יפה, ככל שמישהו יכול לסדר יפה את הבלגן הזה.

המעסיק לא נותן קרן השתלמות? אני הצעתי למעסיק שאני אספוג את העלות של קרן ההשתלמות מהשכר שלי. זה כן מצריך לשנות את הברוטו בתלוש, אבל כל עוד עלות המעסיק* של הבוס שלכם לא משתנה לו בגלל זה – יש מצב שלא יהיה לו אכפת. אני ניסיתי והצלחתי. אפשר גם לנסות לבקש קרן השתלמות במקום העלאה בשכר.

*עלות מעסיק: הסכום שעולה לו לשלם לכם משכורת. ממשכורת הברוטו אתם משלמים מיסים והפקדות ונשאר לכם ביד נטו. למעסיק, על הברוטו שלכם יש עוד הוצאות: עוד ביטוח לאומי, יום חופש אחד בחודש שאתם מקבלים עליו שכר, דמי הבראה פעם בשנה, פנסיה, אחזקת רכב, טלפון ועוד. ההוצאות של המעסיק נוסף על המשכורת ברוטו שלכם נקראת עלות מעסיק.

גם שכירים וגם עצמאים?

הרווחתם, יא קקות. אתם יכולים לפתוח לעצמכם קרן השתלמות כעצמאים ולבקש מהמעסיק שיפתח לכם כשכירים. וכן, אתם יכולים להגיע לתקרה גם כעצמאים וגם כשכירים. אם מעניין אתכם, אתם יכולים לפתוח קרן השתלמות בהשארת פרטים פה.

לסיכום העניין

יתרון מרכזימהמכשירים הפיננסיים הפשוטים; פטור ממס רווחי הון עד לתקרה מסוימת; הוצאה מוכרת
חיסרון מרכזיתקרת פטור נמוכה, 26,708-19,920 (בערך) בשנה
פרק זמן להשקעהלפחות 6 שנים
סולידי/אגרסיביהרכב התיק והאחוזים בו – לבחירתכם.
מי פותחהמעסיק. עצמאים יכולים לפתוח לעצמם כי הם המעסיק.
מה זה קרן השתלמות ומי יכול לפתוח אותה

קרן השתלמות היא מכשיר השקעה פשוט ופטור ממס רווחי הון. אצל שכירים- המעסיק יכול לפתוח את הקרן עבורכם, ועצמאים יכולים לפתוח את קרן ההשתלמות עבור עצמם.

כדאי לי לפתוח קרן השתלמות?

ברור שכדאי, זה נוח ופשוט ופטור ממס רווחי הון, ולעצאים אפילו נחשב להוצאה מוכרת!

* כל האמור באתר הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

Picture of ליאור שפירא

ליאור שפירא

מקדמת אתרים בגוגל (SEO), קוראת עיתונות כלכלית מגיל 14, מנהלת עסק ומשק בית. מאמינה בתכנון קדימה, בעצלנות מתוכננת מראש ושעבודה נועדה לשרת את אורח החיים שאנחנו רוצים. שמחה שיש לאנשים יותר כסף פנוי ודברים טובים לעשות עם הזמן שלהם.

המלצה מסחרית לעזרה הדדית

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר. גלו משהו חדש!

לקריאה נוספת

כסף כן גדל על העצים
כסף

15 חוקי כסף

Alux, ערוץ יוטיוב עם מליוני מנויים שפונה לאנשים שרוצים להיות מיליארדרים, הוציא סרטון עם 15 חוקים על כסף, שכל מי שרוצה לעשות כסף צריך להכיר. אלו החוקים:

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

Days
Hours
Minutes
Seconds

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים