חשבתי ש-Temu חברה סבירה. גיליתי שלא.

אנשים שואלים האם תמו אתר אמין והאם הוא אתר בטוח. יש המון כתבות מבהילות ברשת. בואו נפרק רגע ונבין למה הוא אתר בסדר גמור. או שלא.

תוכן עניינים

טמו נכנסו לישראל באוקטובר 2023 ומאז אחת לכמה שבועות אני רואה שמישהו (טוב, בדרך כלל מישהי) שואלת האם הוא בטוח.

כשנכנסתי לכתבות, ראיתי טונה של שטויות שנכתבות שם, או דברים שנכתבים שם במנותק לחלוטין מהקשר. אז בואו נעשה סדר, נעבור על הטענות נגד Temu ונבין למה חשבתי שיחסית לז'אנר שבתוכו הוא פועל, Temu אתר סבבה לגמרי – ואיך גיליתי שזה לא המצב.

טענות גרועות:

המוצרים של טמו באיכות נמוכה!

אמ… זה אתר סיני זול. כשקונים מאתר זול – מקבלים מוצרים באיכות תואמת. לא הכל תמיד יהיה באיכות נמוכה, אני קניתי משם כמה מוצרים והם היו בסדר גמור (מטענים לטלפון, מסגרות לתמונות, מתקן ייבוש כלים). אבל בואו נעשה תיאום ציפיות: אף אחד לא ימכור לכם מותגים מקוריים במחירים האלה.

אם אתם מחפשים מוצר גנרי שיסגור לכם פינה – טמו הוא יופי של מקום לסגור את הפינה הזאת. אם אתם מחפשים מותג – לכו על אתר מוכר, ידוע ורציני. אם אתם מחפשים את המחיר הכי נמוך קחו בחשבון שזול עולה ביוקר.

השאלה היא לא רק עליהם אלא על גם על טיב הסחורה אצל המתחרים: אמזון, עלי אקספרס אבל גם חנויות אחרות כמו שיין או נקסט.

טמו מוכרים את הדאטה שלנו לסינים!

בואו נפרק את הטענה הזאת לשני חלקים:

מוכרים את הדאטה שלנו

מבזק חדשות: כולם מוכרים את הדאטה שלכם. ווצאפ? מספקים דאטה לפייסבוק. אמזון? משתמשים בדאטה שלהם לעצמם. טיקטוק? Shein? האיירובוט שלכם? אתרים שמודיעים לכם שהם משתמשים בעוגיות (שזה כל אתר בערך)? הדאטה שלכם הוא מטבע עובר לסוחר.

אף אחד לא ידע ששושנה זליבנסקי מרחוב הירבוע 8 קנתה כבר שלוש ידיות לדלת ושני מטענים מהירים בצבעים שונים. במקום זה אתם מצטרפים לסטטיסטיקה גדולה יותר, עם נתונים דמוגרפיים (נשים ישראליות ממחוז דרום בשנות שלושים המוקדמות לחייהן).

גם כלים גדולים שנותנים דאטה שנאגר ממאסות של חיפושים, כמו גוגל טרנדז או Similarweb (מקום העבודה שלי בעת כתיבת שורות אלה) נעזרים בדאטה שהם מקבלים מהאתרים האלה כדי שיהיה להם מוצר. פה למשל אפשר לקרוא על מתודולוגיית איסוף הדאטה של הכלי של סימילרווב. אם אתם חרדתיים על הנתונים שלכם – כדאי שתדעו מאיפה דאטה נאסף לכלים כאלה. זה יכול לעזור לכם להבין את השוק ואולי לשכך את החרדה שלכם.

לסינים

העולם מתחלק שוב לגושים שנלחמים אחד בשני מלחמות קרות וחמות. זה לא קרה מאז שנות התשעים. סין היא בהחלט לא בגוש שלנו, אלא מובילה את הגוש השני יחד עם רוסיה ואיראן.

זה לא שכל מה שאתם מכניסים לטמו יעבור ישירות לחמינאי, אבל החשש מתקשורת עם גוף סיני מובנת. אם חוסר הרצון שלכם הוא מהחלק של הסינים ולא מהחלק של הדאטה – אני מבינה.

לדעתי הלא מנומקת הסינים כנראה ישתמשו בזה כדי למכור לכם עוד דברים, בעיקר כי ישראל היא שוק לא מאוד מעניין. אותי זה לא עצר, אבל אתם תקבלו את ההחלטות שלכם.

טמו לא מוסמכת על ידי Better Business Bureau (BBB)!

הנתון האהוב עליי ותכלס ה-סיבה שכתבתי את המאמר הזה. כולם אוהבים לצטט את אותו הנתון: לטמו אין את ההסמכה הזאת של הגוף הזה שעד לפני רגע לא ידענו שהוא קיים! וגם יש להם ציון ממוצע 2.5 מתוך 5 כוכבים!

זה נשמע מאוד מפחיד, רק שאף מאמר שמצטט את הנתון הזה לא טורח להסביר מה זה אומר, מה שמעלה אצלי את החשד שלהם עצמם גם אין מושג. אז נכנסתי לראות מי אלה BBB ואיך נראים המתחרים של טמו באתר הזה.

BBB הוא ארגון ללא כוונות רווח שקיים למעלה מ-100 שנה והמטרה שלו היא לתת רשימות של עסקים אמינים. הם חבר'ה רציניים שעושים עבודה חשובה.

אחרי שביססנו מי הם – בואו נדבר על הנתונים באתר שלהם. נכנסתי לפרופיל של Temu ב-BBB וגללתי קצת למטה עד שהגעתי לפה:

אכן אין להם את ההסמכה, והציון שלהם הוא 2.5 מתוך 5, וגם את זה יגידו לכם בשמחה במלא אתרים שקלטו שיש נפח חיפושים גבוה לשאלה is temu legit וישמחו לענות לכם על השאלה כדי לקבל את הטראפיק שלכם. כל התחום של למצוא ביטויים שאנשים מחפשים בגוגל ואז לכתוב באתר על זה – זה מה שאני עושה בעבודה שלי כל יום.

אגב, הדירוג שלהם הוא C+ ואת זה לא יגידו באתרים אחרים מה שמוסיף לחשד שהם לא טרחו לבדוק, אלא מצטטים אחרים.

אז זה טמו וזה לא נראה טוב. אבל לדבר על האתר בלבד בלי לדבר על המתחרים זאת רק חצי עבודה. אז בדקתי ב-BBB את המתחרה הכי גדול של Temu ואתר האיקומרס הכי גדול, חזק ומוכר בעולם: אמזון (זה העמוד שלו באתר).

שני דברים קפצו לי פה: הראשון הוא שגם לאמזון אין את ההסמכה הזאת! השני: הציון של אמזון אפילו יותר נמוך: 1.15. אחר כך בדקתי ב-BBB גם את עליאקספרס, שיין ואתר איקומרס נוסף שקניתי בו כמה פעמים בעבר – וגם להם אין את התעודה הזאת והציון שלהם יותר קרוב לזה של אמזון.

ככה שלהתלונן או לתמוה על אבטחת המידע של טמו ועל איכות ותלונות צרכנים זה מעולה ולגיטימי – אבל אי אפשר להביא נתונים מפחידים בלי הקשר. כאילו, טכנית אפשר. אבל אי אפשר ללמוד מזה כלום וזה נורא לא רציני.

טמו מפציצים את המייל בספאם ויש להם פרקטיקות שיווק מפוקפקות!

תמיד אפשר לעשות unsubscribe מספאם שמגיע למייל אחרי שנרשמתם באתר. זה נכון לכל אתר ורשימת תפוצה. חפשו בג'ימייל את המילה unsubscribe, שבו שעה ותסירו את עצמכם מרשימת התפוצה של כל מייל שלא נככנסתם אליו ולא בא לכם להיכנס. אתם תודו לי אחר כך.

ולגבי פרקטיקות השיווק: כן. הם חדשים אז הם עושים שיווק אגרסיבי וחלק מזה הוא מפוקפק וקליקבייטי.

אבל אתם באתם לקנות מייבש כלים זול, מה אכפת לכם איך הם משווקים. שוב: אני לא עשירה מספיק בשביל להיות אנינה שלא לצורך.

ועוד כמה חשדות

איך זה שהתחלתי לשמוע עליהם רק עכשיו?

כי הם אתר חדש יחסית. רק ב-2022 הם נכנסו לשוק האמריקאי ורק ב-2023 הם נכנסו לשוק הישראלי.

איך זה שהם כל כך זולים?

שילוב של כוח עבודה זול במידות מוסריות משתנות; ומחירים אקסטרה נמוכים כי הם רוצים להרגיל את הצרכנים הישראליים להיכנס אליהם.

יש לך פרסומות שלהם באתר

כמו שכתבתי: טמו מפרסמים באגרסיביות. יש לי פרסומות באתר אבל אני ממש לא שולטת במי המפרסמים. יש מצב שיכולה להגדיר מי כן ומי לא, אבל זאת לא הדיפולט ואני מעדיפה להשאיר את זה למי שמוכן לשלם הכי הרבה לנדל"ן הפרסומי באתר שלי. אז אם אתם רואים תוך כדי פרסומות לטמו – זה לא קשור אליי.

טענות טובות

המוצרים של טמו מיוצרים בסדנאות יזע!

כל הטיעונים שקשורים להתנהגות של הסינים הם היחידים שאני מוכנה לקחת ברצינות.

ברמה האינדיווידואלית אין לי שום דבר נגד סינים. אבל זאת לא מדינה דמוקרטית ולא חברה דמוקרטית ואין שם באמת חופש לעשות עסקים.

מאחר שהמזרח הרחוק הוא ה-מקום שבו דברים זולים מיוצרים, ודברים זולים מיוצרים גם כי כוח העבודה זול וכוח העבודה זול בגלל פרקטיקות מפוקפקות כמו תשלום מאוד נמוך במקרה הטוב ועבודות כפייה במקרה הלא טוב – אני מטילה בספק כל דבר שאני קונה מטמו. הכל חשוד בתנאי העסקה.

ומצד שני – זה לא יחודי לטמו. גם שיין ידועים בזה, וגם המוצרים הזולים באמזון ובשאר אתרי האיקומרס שמציעים מוצרים בזול.

זה המקום שלי להגיד שאני לא מאמינה שאפשר לקנות באתרים בסדר הגודל הזה ושזה יהיה אתי. אני גם לא מספיק עשירה כדי להיות אנינה ולהחרים אותם לגמרי. אבל הנקודה האתית הזאת בהחלט מקלה עליי לצרוך פחות.

הונאות אשראי וגניבת פרטים

כשטמו נכנסו לארץ היו כמה כתבות על זה עם סרטונים על אנשים שהעלו חשש שיגנבו להם פרטים. לא הצלחתי למצוא גרסה מבוססת של זה ויותר מחצי שנה מאז שהם נכנסו – לא נתקלתי בסיפור ישראלי אחד על גניבת פרטים.

חשבתי שזה שלא חייבים כרטיס אשראי ושאפשר לשלם עם גוגל פיי ועם פייפאל זה מספיק טוב.

תשלום בפייפאל בתמו
למי שדואגים שיש פה 4 ספרות אחרונות של כ"א של אדם לא מזוהה וכתוב שזה ויזה, זה כבר חצי מספר כרטיס אשראי: מעולה, עכשיו רק עוד 100,000,000 וריאציות על 8 הספרות האחרות לא כולל תאריך ו-CVV ויש לכם את מספר האשראי של אדם לא ידוע!

אבל אחרי שפרסמתי את הפוסט הזה בחשבון הטוויטר שלי, קיבלתי כמה סיפורים(!!!!) על נסיונות גיהוץ אחרי הזנת פרטים. הנה שתי אנקדוטות:

אז קודם כל תודה שכתבתם את זה. שמחה ששאלתי אם מכירים כדי שתוכלו להגיד לי שכן. הרסתם לי את האג'נדה אבל הפכתם את הפוסט הזה ליותר מועיל.

היו כמה שסיפרו על ניסיונות גיהוץ. הם מעטים ביחס ליתר הפידבקים אצלי בטוויטר וביחס לתגובות – אבל הם לגמרי קיימים. וסטטיסטית גם אם הסיכוי נמוך – זה תמיד גרוע להיות זה שהברק פוגע בו.

הדרך של אנשים לפתור את זה היא לשלם להם עם חשבון הפייפאל.

האפליקציה שלהם

ממה ששמעתי, הבעיה הגדולה היא של טמו היא באפליקציה שלהם. ככל שאני שומעת עליה יותר – אני עוד יותר מתעצבנת. הכי גרוע היה הדוח הזה של גריזלי ריסרצ', חברה שחוקרת ועושה בדיקות נאותות לחברות. לא קראתי את כולו כי הוא ארוך לי, אבל עברתי על ראשי הפרקים ועל התקציר. זה לא טוב.

תקציר הוא שהדו"ח טוען שאפליקציית TEMU היא "הנוזקה/תוכנות הריגול המסוכנת ביותר שנמצאת כיום בשימוש נרחב". הקביעה מבוססת על הניתוח שלהם את הקוד של האפליקציה, שחושף מה שנראה כמו פונקציות זדוניות רבות שהוסתרו בחוכמה על ידי החברה.

לא הכרתי את זה כי אני תמיד משתמשת רק בדפדפן במחשב. הרבה יותר נוח לי ככה וגם יש קאשבק, שזה אומר עוד קצת הנחה. מרגע שהסיפורים האלה הובאו לידיעתי – אני ממש לא יכולה להגיד שהאתר בסדר גמור ואנשים סתם מגזימים.

לסיכום

טמו עשו עבודה מדהימה בכניסה לשוק. למרות שהם קיימים בארה"ב רק מ-2022, הם אחת מחברות האיקומרס הכי גדולות היום. הגרסה שלהם שקיימת בארץ היא שלוחה של החברה שהם פתחו בארה"ב – אבל אל תתבלבלו. הם סינים.

לפני שגיליתי על האשראי, החסרונות הבולטים שלהם שהצלחתי לבסס הם האתיקה, והיותם חברה סינית, על הבעיות הפוליטיות והאתיות עם זה. יש להם חסרונות ברמת האתיקה ובאיכות המוצרים, אבל עם תיאום ציפיות נכון – ובעיקר ההבנה אתם מחפשים מוצרים זולים שיסגרו לכם פינה ולא מותגים, לא ראיתי סיבה לא לקנות מהם. אם אתם חוששים להכניס פרטי אשראי – הם מקבלים תשלום בפייפאל.

הסיבה בגללה אני לא חושבת שהם אתר בסדר הוא שאני עדיין שומעת סיפורים על גניבת פרטי אשראי. בעיקר מהאפליקציה. יש הרבה שמזמינים משם והכל טוב, אבל יש גם כאלה שלא.

אני אמשיך להזמין (רק דברים שאני אשכרה צריכה!) – אבל רק מהאתר ורק דרך חשבון הפייפאל.

אחרי העדויות האלה, אני כבר לא יכולה להגיד שאין איתם בעיה ואנשים מגזימים.

הדרך הכי טובה להקטין הוצאות היא להפחית צריכה ולשמור את הכסף שלכם אצלכם. אם אתם קונים – תעשו רשימה ותקנו דברים שאתם אשכרה צריכים. עדיף לקנות אותם רק פעם אחת, כלומר למצוא את האופטימום בין הזול לעמיד. אבל כשהזול טוב דיו – לכו על הזול. גם אתם לא עשירים מספיק כדי להיות עד כדי כך אנינים. עם זאת, יש אתרים ששומרים על פרטי התשלום שלכם טוב יותר. לקנות שם זה עדיף.

* כל האמור באתר הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

Picture of ליאור שפירא

ליאור שפירא

מקדמת אתרים בגוגל (SEO), קוראת עיתונות כלכלית מגיל 14, מנהלת עסק ומשק בית. מאמינה בתכנון קדימה, בעצלנות מתוכננת מראש ושעבודה נועדה לשרת את אורח החיים שאנחנו רוצים. שמחה שיש לאנשים יותר כסף פנוי ודברים טובים לעשות עם הזמן שלהם.

המלצה מסחרית לעזרה הדדית

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר. גלו משהו חדש!

לקריאה נוספת

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

Days
Hours
Minutes
Seconds

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים