5 דרכים לאמן את המוח להפחית צריכה ולהקטין הוצאות

להפחית צריכה = לחסוך כסף, אבל לא תמיד זה קל. 5 דרכים שיעזרו לנו לאמן את המוח, להתרגל לקנות פחות דברים שאנחנו לא צריכים בלי להתייחס לזה כאל עונש, ולחסוך יותר.

תוכן עניינים

יש שתי דרכים להגדיל את ההון שלכם ולעשות כסף: להקטין הוצאות ולהגדיל הכנסות. היתרון של הקטנת הוצאות הוא שזה תלוי רק בכם ולכן יחסית פשוט לביצוע, היתרון של הגדלת הכנסות הוא שהשמיים הם הגבול. אני חוזרת על הנקודה הזאת שוב ושוב בפוסטים שלי כדי זה זאת התורה כולה על רגל אחת – ואידך זיל גמור.

לא פעם להקטין הוצאות זה קשה. פרסומות מותאמות אישית נועדו לשכנע אותנו שאנחנו באמת הקהל של זה ולתת לנו דברים שאנחנו עשויים להתעניין בהם. וקניות זאת פעולה מאוד מתגמלת. אני רואה שמלה באתר ומתחילה לדמיין איך אני אראה בה, ואת המחמאות מאחותי שתמיד חצי מופתעת כשאני טורחת להתלבש יפה. או הטעם החדש של הגלידה שממש בא לי לנסות כי עד שמשהו מצליח להפתיע אותי קולנרית. בתור צמחונית שמבשלת טוב, כל כך מעט דברים מצליחים לעשות את זה ועד שמצאתי את הגלידריה הזאת…

אנחנו לא צריכים לחיות בסגפנות כמו נזירה סובייטית, מותר לנו להנות מהכסף שלנו. אבל מרוב הנאות לא פעם קשה לנו מאוד לחסוך. אלו חמש דרכים שיעזרו לנו להתרגל לצרוך פחות, לחסוך יותר ולא להתייחס לזה כאל עונש.

כמה שעות זה עולה לכם?

כמה כסף אתם עושים לשעה בנטו? וכמה המשלוח הזה מוולט עולה? או משחק המחשב, או המיקרופון או הכריות לספה? כמה שעות אתם צריכים לעבוד כדי לממן את מה שנמצא בעגלה שלכם?

אנחנו עובדים גם כדי לממן מותרות, אבל אם נצרוך פחות מותרות ונשים יותר בחסכון – יש מצב שנצטרך לשעבד פחות שעות שלנו כדי לשלם על הדברים האלו שעוד שעה, שבוע או חודש לא נזכור בכלל, או נפסיק להשתמש בהם. בדרך כלל, אגב, חוויות מסבות אושר בטווח הארוך יותר מאשר מוצרי צריכה. כסף לא קונה אושר, אבל הוא יכול לקנות חוויות – וחוויות הן אושר.

הדבר הזה שמונח כרגע בעגלת הקניות שלכם שווה את הזמן שאתם משעבדים בשביל לשלם עליו? להסתכל על רכישות ולשאול כמה שעות עבודה זה עולה לנו זאת דרך להפוך דברים להרבה פחות מפתחים.

כסף אפשר להפסיד או להרוויח, זמן שאיבדנו – הלך ביי ביי. אם כבר אתם משלמים בשעות עבודה שלכם – תעשו את זה על דברים שחשובים לכם ומסבים לכם אושר. יש מצב שמה ששוכב בעגלת הקניות שלכם באמת מסב לכם את האושר הזה, ואז לכו על זה. אבל מה אם לא?

איך לצרוך פחות

רשימת סיבות למה אנחנו חוסכים

קחו דף ועט, או לפטופ וגוגל דוקס, ותתחילו לכתוב למה אתם חוסכים. אפשר להתחיל בדרך השלילה ולהמשיך בדרך החיוב. אתם יכולים לעצור כשתגיעו למספר מסוים (למשל 50) או אחרי פרק זמן מסוים (למשל חצי שעה). זאת רשימה של הדברים הראשונים שעלו לי לראש, הרשימה שלכם יכולה להתחיל אחרת.

  • אני חוסכת כי אני לא רוצה להיות מחוברת כלכלית להורים שלי
  • אני חוסכת כי אני לא רוצה לגור בשכירות כל החיים.
  • אני חוסכת כדי לקנות בית.
  • אני חוסכת כדי שיהיה לי כסף משלי.
  • אני חוסכת כי אני רוצה לטייל.
  • אני חוסכת כדי שאני אוכל לגדל ילדים ולהיות איתם במקום לעבוד מלא שעות.
  • אני חוסכת כי אני מודדת את ההצלחה שלי גם בכסף.
  • אני חוסכת כי אני מקווה שזה יאפשר לי לעבוד פחות שעות.

מייחסים לניטשה את האמירה "מי שיש לו 'למה' לחיות למענו, יוכל לשאת כמעט כל איך". ברגע שתפרקו לעצמכם את הסיבות שאתם חוסכים, יהיה לכם יותר ברור למה אתם עושים מה שאתם עושים. כשמשווים שמלה לאוטונומיה, יש מצב שהשמלה נראית פחות טוב.

תישנו על זה

ברכישות גדולות, קחו את הזמן. תשאירו בעגלה, ואם אתם מקבלים מייל תזכורת או פרסומת לווצאפ שאומרת "שכחת אותנו בעגלה. אנחנו מתגעגעים אליך" בתוספת אימוג'י עצוב – תתעלמו.

כשאתם לוקחים את הזמן וישנים על זה לילה או שניים (וברכישות גדולות יותר אולי עוד כמה לילות) – אתם מפחיתים את הסיכוי לקנייה אימפולסיבית או קניה רגשית. הסכנה הכי גדולה במצבים כאלו זה מבצע, ובמקרה הכינותי מראש פוסט על איך להתנהל חכם כלכלית כשיש מבצעים. אם פספסתם הזדמנות לקנות משהו במבצע – יש מצב שבלאו הכי לא הייתם צריכים אותו ולא תכננתם לקנות אותו – והוא קפץ לכם לעין רק כי הוא במבצע.

עוד באסה בקניה אימפולסיבית דומה לאפקט של אכילה רגשית. יש מצה שאחר כך תתבאסו על עצמכם מאוד. לעומת זאת, לקנות משהו אחרי שרציתם אותו, או לאכול משהו שחיכיתם לו – הופך את זה ליותר טעים. פעם קניתי מניות בקניה אימפולסיבית, והן בעיקר מאבדות שווי, כאילו כדי להוכיח את הפואנטה הזאת.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

תתרגלו לחסוך

כל הדיבורים על "הרגלים של אנשים מצליחים"? זה כי הצלחה מבוססת לא מעט על הרגלים. רוצים להצליח לחסוך? תסגלו הרגל לחסוך.

לא רוצים לשבור את הראש על כמה לחסוך כל חודש? מסיימים את החודש בפלוס קטן מאוד ולא חושבים שזה מספיק? הוראת קבע. לי נראה לכם שלי יש כוח לזכור להפריש כספים? יש לי הוראת קבע לקרן ההשתלמות ולקרן הפנסיה שלי, כי אם זה לא יהיה פשוט – זה פשוט לא יהיה, והוראת קבע היא הדבר הכי פשוט שיש.

אופציה נוספת: כל שקל שאתם מכניסים לחשבון, בין אם החזר מחבר על פיצה, מתנת יום הולדת מסבתא או משכורת – אחוז מסוים וקבוע הולך דוך לחסכון. איך שאתם רואים את הכסף בחשבון – הולכים לעשות העברה בנקאית לחסכון.

טיפ: אם יש לכם מאיפה לקצץ הוצאות, שימו הוראת קבע לחסכון שהיא קצת יותר גבוהה מהסכום שאתם מסיימים איתו את החודש. מסגרת החיים שלכם תתאים את עצמה למצב הכלכלי החדש שלכם, ואתם העתידי יודה לכם בטירוף. גם שמעו, התחלנו בלדבר על תגמול פסיכולוגי. מתגמל בטירוף לראות את המספרים עולים לאורך זמן ואת השווי שלכם מטפס.

תגדילו הכנסות בלי להעלות את רמת החיים

אתם מצליחים לחיות סבבה עם המשכורת שלכם, אתם לא חנוקים כלכלית, אתם מצליחים לסיים את החודש בפלוס – ואז ההכנסות שלכם גדלות. הרי לאורך הזמן ההכנסות שלכם יגדלו. בין אם מדרכים שקראתם באתר, בין אם באמצעות העלאה, פרויקטים בעבודה. בונוסים, כל דבר. לאורך הזמן להכנסות יש נטייה לעלות. מה אתם עושים?

אלא אם קרה משהו בחיים שעולה מלא כמו הולדת ילד או קרוב משפחה בקשיים, תתעלמו מההעלאה. רמת החיים שלכם יכולה להישאר כמו שהיא היתה לפני ההעלאה (או לעלות בממש טיפ-טיפה אם חייבים).

הנטיה האוטומטית היא להעלות את רמת החיים, אבל להעלות את שיעור החיסכון יהיה דבר כל כך הרבה יותר חכם. החיים שלכם היו אחלה גם לפני ההעלאה. יותר חסכון זה יותר כסף שיצבור ריבית, ויותר כסף שישמש אתכם בעתיד להגשמת המטרות שכתבתם בסעיף הראשון.

איך להפסיק לקנות דברים שלא צריכים?

לישון על זה. לקחת את הזמן, לחשוב כמה שצריך ובלי לחץ- האם זה באמת משהו שאני צריכה.

איך להתרגל לחסוך?

אפשר פשוט לשים הוראת קבע חודשית לחיסכון כמו קרן השתלמות/פנסיה/קופת גמל. ככה לא צריך לשבור את הראש על זה כל חודש- הכסף פשוט הולך אוטומטית לחיסכון, ומתרגלים לחיות עם הכסף שנותר.

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

ליאור שפירא

ליאור שפירא

מקדמת אתרים בגוגל (SEO), קוראת עיתונות כלכלית מגיל 14, מנהלת עסק ומשק בית. מאמינה בתכנון קדימה, בעצלנות מתוכננת מראש ושעבודה נועדה לשרת את אורח החיים שאנחנו רוצים. שמחה שיש לאנשים יותר כסף פנוי ודברים טובים לעשות עם הזמן שלהם.

שיתוף

המלצה מסחרית לעזרה הדדית

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר. גלו משהו חדש!

לקריאה נוספת

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

ימים
שעות
דקות
שניות

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים