איך ליצור פודקאסט בחינם?

בשביל להפוך רעיון - לפודקאסט, צריך רק שלושה דברים: אמצעי הקלטה, אמצעי עריכה ופלטפורמה להעלות אליה. תמיד אפשר להשתדרג, אבל זה הבסיס. בואו נדבר על שלושתם:

תוכן עניינים

הטריגר הראשון לפוסט הזה קרה שלושה שבועות אחרי שפרסמתי את הפודקאסט שלי "וינדזור", שבו אני מדברת על משפחות מלוכה. חברה אמרה שהיא רוצה לדעת איך מתחילים פודקאסט.

הטריגר השני קרה שבועיים אחר כך. ישבנו אצל חברים שלנו שירה וידידיה. שירה סיפרה שידידיה מעביר שיעורים בספר יחזקאל ושחמשת השיעורים האחרונים מוקלטים.

הצעתי להעלות את ההקלטות כפודקאסט ושירה אמרה שזה בדיוק מה שהיא רצתה לשאול אותי. ארבעים דקות אחרי שפתחנו מחשב כדי לפתוח חשבון בפלטפורמה להפצת פודקאסטים, חמישה פרקי פודקאסט היו כבר באויר. בזמן שהם נטענו, אפילו הספקנו להכין קאבר.

ואם זה היה כל כך פשוט ומהיר, אין סיבה שבעולם שגם אתם לא תצליחו.

המינימום ההכרחי לפודקאסט

אני באסכולת המינימום ההכרחי. תמיד אפשר לקנות מיקרופון יותר טוב, תוכנת עריכה משוכללת יותר, ציוד שיהפוך את האקוסטיקה בחדר לטובה ביותר, לשלם לאולפן להקליט אצלם. אבל בתור התחלה – תתחילו מהמינימום, וממה שכבר יש לכם זמין.

גם ככה פודקאסט הוא לא בדיוק דרך לעשות כסף (למרות שאפשר להרויח כסף מפודקאסט. רק תזכרו שבעברית זה לא יהפוך אתכם לעשירים).

המינימום ההכרחי לפודקאסט הוא:

 1. ציוד הקלטה
 2. תוכנת עריכה
 3. פלטפורמה להעלות אליה את הפודקאסט

ציוד הקלטה

את הפודקאסט אתם יכולים להקליט כבר עכשיו מהמחשב או מהטלפון. אפשר לקנות מיקרופון, אבל לפרקים הראשונים וכדי לראות אם אתם בכלל מתחברים לזה, אפשר להשתמש במה שכבר יש לכם:

עזרי שמע: בדרך כלל מיקרופון שמחובר למחשב יספיק. ותכל'ס גם זה אוברקיל, ואפשר להתחיל גם פשוט להקליט בלי מיקרופון מיוחד, ישר מהמחשב שלכם או מהטלפון.
תוכנה להקלטה: לכל מחשב יש תוכנת מצלמה (חפשו בשורת החיפוש בתפריט הניווט במחשב). אתם יכולים להקליט דרכה.
הקלטת פודקאסט מהטלפון: אפשר גם להקליט ישירות במצלמה או אפליקציית רשמקול של הטלפון.
דרך פלטפורמת הפודקאסטים: אפשר גם להקליט ולערוך את הפודקאסט דרך ספוטיפיי לפודקאסטרים, (לשעבר anchor.fm), הפלטפורמה אליה אני מעלה את הפודקאסט, אני אדבר עליה עוד מעט.

אפשר להקליט גם עם מיקרופון ומיקסר, אבל זה מצריך לקנות מיקסר וזה כבר ליותר מתקדמים ודורש תקציב.

אם יש לכם תקציב, כששאלתי קריינית עם אולפן ביתי מה כדאי לי לקנות להקלטות של עצמי – היא המליצה לי על Rode NT. אפשר לקנות אותו באמזון יחסית בזול.

איך להקליט ראיון בפודקאסט?

את "וינדזור" רונית ואני מקליטות כשכל אחת במקום אחר בארץ. אנחנו נפגשות בזום ואני מקליטה את השיחה שלנו ואחר כך עורכת. כשאנחנו מדברות, אני מול המחשב ורונית מול הטלפון.

יש לי תוסף לכרום שנקרא Zoom Scheduler שמאפשר לי ליצור פגישות זום ולשלוח אליהן לינק – דרך גוגל קלנדר. אחרי שיוצרים את הפגישה, הלינק לזום מופיע תחת "מיקום".

כדאי לזכור שבגרסה החינמית של זום יש מגבלה של 40 דקות גם כשמדובר בפגישה של שני אנשים, זה מגביל את אורך הפרק. כשרונית ואני מקליטות, אנחנו מתקשקשות כמה דקות על מה שלומנו ועל מה אנחנו הולכות לדבר. כשמוכנות להקליט, אנחנו יוצאות מהפגישה ונכנסות שוב – דרך אותו הקישור. אפשר להשתמש בלינק.

תוכנת עריכה

תוכנת עריכה מאפשרת לערוך את הסאונד – שתיקות, לאפּסים, כל מני "אמ…" וצקצוקים, וכמובן להוציא החוצה דברים שלא נשמעים טוב או להוסיף דברים שנזכרים בהם בדיעבד.

אפשר לערוך את הפרק דרך Spotify for Podcasters, יש גם תוכנות יעודיות לעריכת וידאו.

אני משתמשת בתוכנת עריכת וידאו בשם Filmora כדי לערוך את הסאונד. יש מצב טוב שיש תוכנות עריכת סאונד טובות יותר, אבל לי זה מספיק טוב וגם ככה יש לי רשיון אליה בגלל סרטוני היוטיוב שלי.

התוכנה עצמה היא Fרימיום: יש לה אפשרויות בחינם, וכשמשלמים אפשר לעשות עוד דברים. התוכנה עצמה לא יקרה, כמה דולרים בודדים לשנה.

בגרסה החינמית כשמייצאים את הסרטונים, הם יוצאים עם סימן מים של פילמורה. מאחר שפודקאסטים זה בעיקר אודיו (למרות שלספוטיפיי יש אפשרות לעלות פרקי וידאו), זה לא חייב להפריע לכם.

פלטפורמה להעלות אליה את הפודקאסט

יש כל מני פלטפורמות להעלות אליהן את הפודקאסט. אני מעלה אותו לפלטפורמת "ספוטיפיי לפודקאסטרים" (לשעבר Anchor) שנבחרה כי היא בחינם.

אפשר לפתוח חשבון עם שם משתמש וסיסמה, אפשר גם רק להתחבר דרך חשבון גוגל.

הפלטפורמה בחינם גם כי ספוטיפיי מכניסים פרסומות לפודקאסטים שעולים לשם ומתחלקת ברווחים עם בעלי הפודקאסט. אבל בישראל ב אין פרסומות אז נשארנו רק עם החינם.

דרך ספוטיפיי לפודקאסטרים אפשר:

 • להקליט ולערוך פרקי פודקאסט
 • להעלות פרקי פודקאסט קיימים
 • להפיץ באופן אוטומטי בספוטיפיי (ברירת המחדל של הפלטפורמה היא שהפרק יהיה זמין ברשת ובספוטיפיי)
 • להפיץ את הפודקאסט בעוד פלטפורמות כמו גוגל פודקאסטים ואפל פודקאסטים (בחינם. תמיד בחינם)
 • לראות אנליטיקות: מספר האזנות כולל, האזנות לפרק לפי פרקים, נתונים דמוגרפיים של המאזינים ועוד.

איך מעלים פודקאסט לספוטיפיי לפודקאסטרים

זה לא מדריך להעלאת פרקי פודקאסט ל-Spotify for Padcasters, כאלה יש לכם מספיק ברשת באנגלית. למשל המדריך המצויין הזה, שאורך רק שש דקות אבל סוגר לכם פינה:

יוטיוב

גם יוטיוב היא פלטפורמה להפצת הפודקאסט שלכם. בין אם אתם מסריטים את המפגש או שזה רק אודיו, שווה להשקיע ולהעלות גם אליה.

יש לזה כמה סיבות:

 1. סרטוני יוטיוב מתאנדקסים בגוגל. אנשים יכולים לחפש משהו בגוגל ומה שיעלה יהיה הסרטוון שלכם.
 2. האלגוריתם של גוגל טוב בלהמליץ לאנשים על תכנים. זאת דרך טובה לאנשים שלא מכירים אתכם עדיין לגלות אתכם.
 3. יש אנשים שרגילים לצרוך ככה תוכן.

מעט עבודה (לחבר תמונה, אפילו סטטית, לפרק – והיידה ליוטיוב) ולא מעט אימפקט.

בונוס: אחרי 1,000 מנויים לערוץ ו-4,000 שעות צפייה (טוב, האזנה) – אתם יכולים גם לראות מזה כמה שקלים.

כמה טיפים חינמיים לשדרוג הפודקאסט

תמונה לפודקאסט

אם אתם רוצים ליצור תמונה לפודקאסט, יש תוכנות חינמיות כמו Canva או Vista Create שמאפשרות לכם ליצור משהו שהוא בראש במידות של קאבר לפודקאסט. הפרופורציות הן ריבוע מושלם, כלומר 1:1. הגודל הסטנדרטי יהיה כל דבר בין 1,0400 פיקסל ל-3,000 פיקסל.

טיפ: חפשו "פודקאסט" או podcast בשורת החיפוש או בספריית הטמפלייטים של קאנבה – ותראו ישועות.

איכות סאונד

כדי להימנע מהד, להקליט בחלל גדול (או בחוץ) זה נהדר. אם אתם מקליטים בחלל קטן – אז מרופד מאוד. לפרוש שטיחים (או בהיעדרם – שמיכות, רצוי שמיכות חורף) על הרצפה והרהיטים יסייע מאוד. יש סיבה שחדרים באולפי הקלטה יהיו חללים קטנים שמרופדים בספוג.

מוזיקת פתיחה

יש אתרים שמאפשרים להוריד בחינם מוזיקה לפודקאסט. אני מחבבת את pixabay.

אמ;לק

כמה עולה להפיק פודקאסט?

שעת הקלטה באולפן יכולה לעלות כמה מאות שקלים, ולעריכה גם יש עלות (והאיכות בהתאם). אפשר גם לעשות הכל לבד בבית, בחינם. זה גם מה שאני מציעה למתחילים, לדלי התקציב ולמי שמבינים שזה רק תחביב.

מה צריך בשביל פודקאסט ואיך זה בחינם?

ציוד הקלטה (אפשר גם מהמחשב או הטלפון), תוכנת עריכה (אני מציעה במאמר תוכנה כזאת ואפשר בפלטפורמה שמעלים אליה את הפודקאסט), פלטפורמה להעלאת הפודקאסט למשל החינמית של ספוטיפיי. בונוס: יצירת תמונה בקאנבה בחינם ומוזיקה בחינם בפיקסביי.

* כל האמור באתר הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

Picture of ליאור שפירא

ליאור שפירא

מקדמת אתרים בגוגל (SEO), קוראת עיתונות כלכלית מגיל 14, מנהלת עסק ומשק בית. מאמינה בתכנון קדימה, בעצלנות מתוכננת מראש ושעבודה נועדה לשרת את אורח החיים שאנחנו רוצים. שמחה שיש לאנשים יותר כסף פנוי ודברים טובים לעשות עם הזמן שלהם.

המלצה מסחרית לעזרה הדדית

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר. גלו משהו חדש!

לקריאה נוספת

פטריות צדף מערכה
גידול פטריות מאכל

מתי קוטפים פטריות צדף?

מרגע שפטריות הצדף התחילו לגדול, לוקח בדרך כלל 5-7 ימים עד שאפשר לקטוף אותן. איך תזהו שהגיע הזמן ומה עושים אם נזכרתם לקטוף אותן באיחור?

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

Days
Hours
Minutes
Seconds

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים