איך לפתוח עסק בגיל צעיר

המדריך לפתיחת עוסק פטור: למה לפתוח, איך לפתוח, ההבדל בין פטור למורשה, מתי הופכים לעוסק מורשה, מה צריך שיהיה לעוסק פטור ואיך להביא לקוחות ראשונים.

תוכן עניינים

יש כל מני סוגי עסקים בעולם. יש עסקים פיזיים, יש חברות בע"מ, יש פתיחת עוסק והפיכה לפרילנסרים. המאמר יתעסק בזה: הפיכה לפרילנסרים. לא חברה, לא עסק פיזי כמו מועדון או מסעדה. בלי הלוואה כדי לרכוש ציוד יקר, בלי להפוך לחברה לפני שיש לכם הכנסות. להתחיל בקטן ומזה לצמוח. חוץ מזה, ככה אני התחלתי ובזה אני מבינה.

למה לא חברה בע"מ? כי להגיד "יש לי חברה בע"מ" זה חמוד אבל זה רק אומר ששמתם 2,000 ש"ח תשלום שנתי+תשלום חודשי לרואה חשבון. אתם לא צריכים לגלגל מחזור מסוים או להרויח סכום מסוים. אתם יכולים שתהיה לכם חברה בע"מ למטרות דקורציה בלבד. או במילים אחרות: זה סתם יקר ו-99% שאתם לא צריכים את זה על ההתחלה. חבל עליכם.

למה לפתוח עסק?

כי היזמות קורצת

כי כשאתם צעירים, לכשלונות יכול להיות פחות אפקט. כלומר כן, כולנו מעוצבים על ידי הכאבים שצברנו בתור ילדים ובגילאים צעירים – אבל זה עניין אישיותי. לשאלה "מה יקרה אם ניכשל" אפשר לענות ב"מה יקרה אם נצליח?".

להצלחות בגיל צעיר יכול להיות אימפקט כלכלי (ונפשי) חיובי גם בגיל מבוגר יותר, בגלל נסיון תעסוקתי שהופכת אתכם למשמעותיים בשוק התעסוקה ובגלל ריבית דריבית שאתם עושים על הכסף. זאת גם דרך טובה לעשות כסף בגיל צעיר.

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים

מה צריך כדי לפתוח עוסק; דרכים חוקיות לשלם פחות מס; תמחור כמו מקצוענים; למקסם את רואה החשבון; ועוד

כדי להגדיל הכנסות

זה לא חייב להיות מוקד הפרנסה העיקרי, (למרות שכשמתמקדים בעסק והופכים אותו למוקד הפרנסה העיקרי הרבה יותר קל להתפרנס ממנו). אבל הרבה בעלי עסקים יסכימו לעבוד איתכם רק אם יש לכם עוסק. אחרת הם צריכים לשלם לכם בשחור – וזה מסבך אותם עם רשויות המס אם הם נתפסים. ויותר מזה: כי אם אתם מוציאים להם קבלה – זה עוזר להם לשלם פחות מס. כלומר זה משתלם להם יותר.

כי אתם פנויים לזה כלכלית

ככל שמתבגרים יש יותר מחויבויות כלכליות ויותר קשה להתחיל דברים חדשים מאפס. זה לא יילך ויעשה יותר פשוט, להיפך. ככל שאתם צעירים יותר – אתם קלי תנועה גם מקצועית. בין אם עכשיו סיימתם תיכון או שאתם הורים לשני ילדים קטנים. עוד חודש או חצי שנה לא יהיה לכם קל יותר להתחיל.

כדי לפתוח קרן השתלמות

אם זאת הסיבה היחידה שלכם לפתוח עוסק, לא הייתי ממליצה – כי יש כאב ראש ביורוקרטי. אבל אם אתם גם ככה בקטע – זה בונוס. קרן השתלמות היא אפיק ההשקעה המשתלם יותר בישראל מבחינת מיסוי. עד תקרה מסוימת, הרווחים שלה פטורים ממס רווחי הון. זאת הטבה שנותן המעסיק, וכשאתם עצמאים – המעסיק הוא אתם.

בשביל הוצאות מוכרות

גם זאת לא סיבה מספיק טובה לבד לפתוח עוסק, אבל כשהיא מצטרפת לעוד סיבות – זה יתרון מעולה. "הוצאות מוכרות" הן הוצאות של העסק שנועדו לעזור לכם להגדיל הכנסה. זה כולל ציוד עבודה, תוכנות וגם ציוד משרדי כמו מחשב וכיסא, והוצאות כמו חלק מהאינטרנט שלכם, נסיעות ועוד. קניתי מחשב ואני משלמת פחות מס. כנ"ל תדלוק או הטענת הרב קו.

יש לי סרטון קצר על מתי לפתוח עוסק פטור – ואם לא עוסק פטור אז מה החלופות.

מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה

ההבדל העיקרי בין עוסק פטור לעוסק מורשה הוא המע"מ. עוסק פטור – פטור ממע"מ. עוסק מורשה צריך לגבות 17% נוספים, שנקראים מס ערך מוסף (מע"מ). יש עוד כמה הבדלים קטנים, למשל שעוסק מורשה צריך הנהלת חשבונות (יותר יקר אבל הרבה יותר נוח).

אם זה יותר יקר ומסובך, למה להיות עוסק מורשה?

כי לא שואלים אתכם וכי זה אומר שגדלתם. אני עוסק מורשה, ובשלב הזה אני כבר צריכה רו"ח והנהלת חשבונות, אבל התחלתי כעוסקת פטורה. לפני שהפכתי לעוסק מורשה חבר אמר לי שהדבר הכי טוב שקורה כשהופכים לעוסק מורשה הוא שמפסיקים לפחד להפוך לעוסק מורשה.

 • יש מקצועות שחובה להיות בהם עוסק מורשה, למשל עריכת דין, עריכת לשון ופיזיותרפיה. אפשר לראות פה את הרשימה המלאה.
 • ברגע שעברתם מחזור של בערך 170,000 ש"ח בשנה – אתם תהפכו להיות עוסקים מורשים. מחזור כלומר כל ההכנסות שלכם בשנה, ללא קשר להוצאות. לי זה קרה בספטמבר שנה אחרי שהקמתי את העסק, כלומר באמצע השנה. מרגע שהפכתי לעוסק מורשה התחלתי להוסיף מע"מ. שתי נקודות חשובות על זה:
  אחת – לא גובים מע"מ בדיעבד. אם בספטמבר הפכתם לעוסק מורשה ובאוגוסט הייתם עוסק פטור, לא תצטרכו להוסיף מע"מ על תשלומים שקיבלתם באוגוסט, רק בספטמבר.
  שתיים – בינואר זה מתאפס. אם את דצמבר סיימתם שלושה שקלים לפני הפיכה לעוסק מורשה – אתם עוסק פטור עד שבאותה שנה קלנדרית (כלומר 1.1-31.12) תעברו את המחזור.

איך לפתוח עוסק פטור – טכנית

אתם יכולים לפתוח עוסק פטור לבד, זה יעלה לכם פחות אבל כנראה יהיה לכם יותר מסובך. אתם יכולים בעזרת רו"ח או יועץ מס. אם אתם לא נשארים לקוחות שלו אח"כ זה יעלה בערך 400 ש"ח ואתם תשלמו לו על שקט ועל הזמן שלכם. אני נשארתי לקוחה של רואה החשבון שפתח לי את התיק – אז זה לא עלה לי שקל.

בפועל – אתם צריכים לפתוח תיק במס הכנסה, תיק בביטוח לאומי ותיק במע"מ. גם אם אתם עוסקים פטורים שלא גובים מע"מ – אתם צריכים שיהיה לכם תיק במע"מ!

לפתוח עסק בגיל צעיר
צילום: Daniele Franchi

מה אתם צריך שיהיה לכם אחרי שפתחתם עוסק פטור

תוכנה לניהול חשבונות

לפי חוק אתם צריכים להוציא קבלות על כסף שאתם מקבלים.

אין סיבה לכתוב קבלות ביד ולהסתובב עם פנקס קבלות כאילו אין אינטרנט בעולם. תוכנה לניהול חשבונות זה גם סופר נוח, כי אתם לא הולכים לאבד שום קבלה וקל לעקוב כמה כסף נכנס לכם. קל גם לבדוק לפי דרישות התשלום מי חייב לכם, על מה וכמה כסף.

יש הרבה תוכנות טובות לניהול חשבונות. אני בחרתי בסאמיט גם כי הם נורא נורא נוחים, אבל בעיקר כי כשרק פתחתי את העסק – זה שיש להם 10 מסמכים חשבונאיים בחינם בחודש (קבלות ודרישות תשלום) היה מדהים. עבדתי איתם שנה וחצי בלי לשלם להם שקל, עד שגדלתי מספיק והתחלתי לשלם להם. אם תירשמו דרך הקישור שלי זה יעזור לי מאוד, ולכם זה עדיין יהיה בחינם.

קרן פנסיה

חוקית אתם חייבים להפריש לפנסיה (או ביטוח מנהלים או קופת גמל פנסיונית). אם לא, אתם נקנסים בסכום של כמה מאות שקלים. היתרון: הפקדות לפנסיה נחשבות הוצאה מוכרת ואתם משלמים לעצמכם העתידיים בכסף שיצבור ריבית – וגם משלמים פחות מס!

רואה חשבון

כעוסק פטור אתם לא חייבים הנהלת חשבונות. אתם יכולים לעשות את זה לבד. יש הרבה אנשים שמנהלים את החשבונות שלהם לבד, משלמים לבד למס הכנסה ולביטוח לאומי ומתעסקים עם דוחות. אני העדפתי שלא, והעדפתי להתעסק עם רואה חשבון שיעשה לי הכל לבד. לכן אני גם לא יכולה לכתוב לכם איך מתנהלים כעוסק פטור בלי רואה חשבון. אני לא יודעת.

איך לשלם מס הכנסה לבד לעומת זאת – אני דווקא יודעת. עשיתי את זה בעצמי כי לא רציתי הוראת קבע בכרטיס, לא זוכרת מה עבר לי בראש אבל לפחות יצא לי סרטון:

בונוס: חשבון בנק נפרד

חשבון בנק נפרד לעסק זאת לא חובה חוקית, אבל הרבה יותר קל להתנהל ככה.

חשוב להפריד בין ההכנסות וההוצאות של העסק – לאלו של משק הבית. לעסק יש הוצאות משלו ולמשק הבית יש הוצאות, וכדאי להפריד. נכון שהמטרה הסופית של העסק היא להכניס כסף הביתה, אבל את זה עושים באמצעות משיכת משכורת מהחשבון העסקי לפרטי ולא באמצעות ערבוב שלהם.

אם יש לכם חשבון בנק משותף עוד יותר, אין סיבה לערבב את בת או בן הזוג עם כל החלטה שלכם שקשורה בכלל לעסק ולא למשק הבית.

באיזה בנק לפתוח חשבון לעסק?

בבנק שנותן לכם את התנאים הכי טובים ושהכי קל לכם לעבוד איתו. אין תשובה אחת שמתאימה לכולם. הכי פשוט לעבודה+תנאים הכי טובים עם עמלות (או הלוואות אם אתם צריכים).

מאיפה להביא לקוחות?

השם יתברך, זאת ה-שאלה. יש כל כך הרבה דרכים! הקטצ' הוא שבניית קהל לקוחות למוצר או לשירות שלכם לוקח זמן וצריך להחזיק ראש. לכן הרבה בעלי עסקים לא עוזבים הכל בבת אחת כדי להתמסר לעסק אלא מפתחים אותו כאפיק צד.

זאת רשימה חלקית של הרעיונות שעולים לי ועובדים לי או לקולגות שלי. כמו שכדי לעשות כסף צריך יותר מאפיק הכנסה אחד, גם כדי להביא לידים צריך יותר מאפיק שיווק אחד. מנסיון.

 • קידום אורגני של אתר אינטרנט
 • קידום ממומן בפייסבוק
 • קידום ממומן בגוגל
 • פרופיל באינסטגרם או בטיקטוק שמוקדש רק לזה
 • ערוץ יוטיוב
 • להזכיר מדי פעם בפרופיל האישי שלכם ברשתות החברתיות מה אתם עושים. מגיעים לי לא מעט לידים טובים מטוויטר.
 • עבודה עם סוכנות ותיקה וגדולה יותר שתוריד לכם עבודות
 • מציעים את השירותים שלכם כפרילנסרים למי שעד לפני רגע היה המעסיק שלכם כשכירים
 • מפה לאוזן. אלו הלידים הכי טובים, אבל זה לא תלוי בכם ולכן אל תבנו על זה ותהנו כשזה מגיע.
למה לפתוח עסק בגיל צעיר ולא לחכות לגיל מבוגר יותר?

כשצעירים יש יותר מרחב לטעויות. לכשלונות יכול להיות פחות אפקט ולעומת זאת להצלחות יכול להיות אפקט חיובי בגיל מבוגר יותר כמו נסיון תעסוקתי וריבית דריבית על הכסף שהרווחתם. לפתוח עסק זאת גם דרך טובה לעשות כסף בגיל צעיר.

חייבים רואה חשבון בשביל לפתוח עסק?

עוסק פטור (לעומת עוסק מורשה) לא מחוייב ברואה חשבון, אפשר לעשות הכל בעצמכם- אבל זה קצת מסובך. אני בחרתי כן להעזר בשירותיו של רואה חשבון.

* כל האמור באתר הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

Picture of ליאור שפירא

ליאור שפירא

מקדמת אתרים בגוגל (SEO), קוראת עיתונות כלכלית מגיל 14, מנהלת עסק ומשק בית. מאמינה בתכנון קדימה, בעצלנות מתוכננת מראש ושעבודה נועדה לשרת את אורח החיים שאנחנו רוצים. שמחה שיש לאנשים יותר כסף פנוי ודברים טובים לעשות עם הזמן שלהם.

המלצה מסחרית לעזרה הדדית

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר. גלו משהו חדש!

לקריאה נוספת

כסף והשקעות פודקאסט
כסף

כסף והשקעות

סקירת פודקאסטים על כסף באתר מאניטיים! הפודקאסט "כסף והשקעות" של עמית עשת הוא אחד הפודקאסטים הפופולריים על כסף בשפה העברית.

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

Days
Hours
Minutes
Seconds

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים