6 מדדי מניות שכדאי למשקיע המתחיל להכיר

"במה להשקיע" היא השאלה הכי קשה למי שבונים תיק השקעות ראשון. למשקיעים לטווח הארוך בשוק ההון, הנה 6 מדדי מניות שאפשר לקנות בקלות בבורסה בארץ וכדאי להכיר

תוכן עניינים

כשבאים לבנות תיק השקעות ראשון, יש שאלות של כמה כסף אנחנו יכולים להשקיע ומה אורך חיי ההשקעה. השאלה הכי קשה לדעתי היא במה להשקיע. מה לקנות לתיק השקעות.

כשאנחנו פתחנו את התיק שלנו, קנינו קרנות סל (נקראות גם תעודות סל, ובאנגלית EFT) שמחקות מדדים. עד סוף המאמר – המונחים האלו יהיו ברורים לכם.

זאת גרסת הטקסט לסרטון וידאו שהוצאתי בערוץ היוטיוב שלי, לטובת אנשים שיותר נוח להם לקרוא את הדברים. בכתב גם אפשר לתקן טעויות ולסגנן באופן שבוידאו יותר קשה.

אלא אם כתבתי אחרת, אפשר לקנות מחקי מדד של כל החברות פה – מחברות ישראליות, ולא צריך להתעסק עם מסחר בחו"ל.

חשוב לי גם להזכיר שאני לא יועצת השקעות. אני לא אומרת לכם במה להשקיע, אני מספרת לכם על מדדים שכדאי להכיר (גם להישמע חכמים בשיחות סלון זה משהו!). שכל אחד ישקיע לפי הרצונות, הצרכים והתכניות שלו.

אם עוד אין לכם תיק השקעות בשוק ההון, אתם מוזמנים לעשות את זה דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים 100 ש"ח מתנה, וגם לי זה יעזור.

למה מדדי מניות?

  1. כי לאורך זמן מדדים נוטים לביצועים טובים יותר ממניות. יכול להיות שלא יקרה לנו נס וההשקעה שלנו תשלש את עצמה תוך חצי שנה כמו שקורה לפעמים באחד הניסים של הבורסה, אבל אם אתם בונים תיק השקעות לאורך זמן – עשור, או כמה עשורים – מדדים הם אופציה שכדאי מאוד להכיר.
  2. מישהו כבר בחר בשבילנו מניות מבטיחות עם ביצועים טובים. אנחנו כנראה לא נוכל להכפיל את הסכום שלנו באמצעות אחד מהניסים שקורים בבורסה שבו מניה משלשת את הנפח תוך חצי שנה או משהו כזה, אבל לאורך זמן מדדים מוכיחים ביצועים טובים.
  3. מדדים מרוכזים בתמות: לפי פיזור גאוגרפי, לפי תחום, לפי גודל וכולי. מדדי מניות שכוללים גם את פרמטר גודל החברה מתעדכנים בצורה נוחה: בכל פעם שהחברה הכי קטנה במדד מתכווצת מדי, או שחברה שהיא לא חברה במדד עולה – יש שינוי והחברה מתחלפת. ככה המדד מצליח לשמור על רלוונטיות ועל ביצועים.
  4. הם גם נוחים למשקיע העצלן. זה לא שלא צריך לנהל תיק השקעות, קישור בתיאור למאמר על ניהול תיק השקעות, אבל מדדים בהחלט קלים יותר לניהול מאשר מניות בודדות. נוחות היא פרמטר מאוד מאוד חשוב לאנשים עסוקים, עצלנים או לא מביני-על-חלל בשוק ההון – ואני חושבת שאני די שלושתם.

איך להשקיע במדדי מניות? באמצעות קרן סל מחקה מדד

הדרך הקשה היא לקנות ולמכור כל הזמן אחוז פה, שני אחוז שם, חצי אחוז וכולי.

זה סיפור מההפטרה, ובשביל זה רבש"ע ברא לנו קרן סל מחקה מדדים. מחקה מדדים אומר שאנחנו יכולים לקנות קרן, או סל, שהם יחידה אחת שמאגדת בתוכה את המניות האלו או עוקבת אחרי הביצועים שלהם – ונותנת לכם תשואה שהיא דומה ככל שאפשר. המדד עלה באחוז? גם שווי התיק שלכם. היתרון של זה הוא שאתם קונים אחזקה אחת, דבר אחד – והוא מתנהג כמו המדד.

למדדים הפופולריים יש המון קרנות מחקות. כדי לבחור איזו קרן אני נכנסת לאתר פאנדר ומחפשת את שם המדד. הדבר הבא שאני עושה הוא לפלטר לפי דמי ניהול. לא חייבים להיכנס לפאונדר, אפשר גם להיכנס לכל אתר שמציג את הקרן כמו גלובס, ביזנס או דהמרקר, ולעשות קונטרול+F ל"דמי ניהול".

יש כאלו שמציעים גם דמי ניהול 0%, כלומר בלי דמי ניהול בכלל. ואז העמלה היחידה שתשלמו תהיה העמלה על הרכישה. דמי ניהול נמוכים יותר=יותר מהכסף שלכם שנשאר אצלכם. זה משמעותי בכל סכום, ומשמעותי יותר ככל שהסכום עולה.

השלב הבא הוא להסתכל על דירוג משקיעים. אין לי מושג איך זה נקבע, אבל אם זה מקל עלי את ההחלטה – יאללה.

כשאני מגיעה לשתיים-שלוש קרנות מחקות מדד שנראות לי זהות, בעיני זה פחות משנה במה מהן אני בוחרת. קניתי לאח שלי קרן מחקה של הראל – כי זה השם שלו. לאח שלי קוראים הראל, לקרן מחקת המדד בלי דמי הניהול שקיבלה דירוג גבוה בפאונדר – גם קוראים הראל, מה יכול להשתבש.

לכל קרן, מניה, תעודת וכולי – יש סימול, או מספר קרן. אפשר לראות אותו בכל מקום שמציג את ביצועי הקרן ואת דמי הניהול. זה מזהה יחודי, כמו מספר תעודת הזהות שלנו. כשקונים – אני נוהגת להכניס את מספר הסימול עם קופי-פייסט וזה מונע תקלות.

כשאני משקיעה במחקה מדד, אני בודקת שזה לא מטורל מט"ח. למה? כי חמותי אמרה והיא מבינה בזה יותר ממני.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

מדד S&P 500

מדד S&P 500 נוסד בשנת 1957, על ידי חברת Standart&Poor, שזה שם איום ונורא אבל אלו השמות של המייסדים. הוא אחד המדדים הכי נעקבים בעולם. נכון ל-31 בדצמבר 2020, יותר מ-4.6 טריליון דולר היו מושקעים בנכסים שקשורים לביצועי המדד הזה. המדד הזה מורכב מ-500 החברות הכי גדולות שנסחרות בבורסה בארצות הברית. יש שם שמות כמו אמזון, מקדונלד'ס, חברת הדלק שברון, בנק אוף אמריקה, בואינג, חברת הצעצועים הסברו. בויקיפדיה באנגלית אפשר למצוא בקלות את רשימת 500 החברות במדד.

בעשור האחרון מדד S&P 500 הזה עשה תשואה ממוצעת של בערך 14.5% בשנה. הוא גם התאושש מאוד מהר מהנפילה שהיתה בבורסה במרץ 2020 עם תחילת המגפה והבהלה שהיא הביאה איתה.

בגלל הפופולריות שלו, הרבה חברות ישראליות מציעות קרנות מחקות שלו ולא חייבים לפגוש אותו רק אם אתם בבורסה. יש חברות שמציעות להצמיד אליו גם את הפנסיה, קופת הגמל להשקעה או קרן ההשתלמות שלכם. מי שמחזיק במסלול שנקרא פשוט "מנייתי" – יש מצב שחלק מהתיק הוא תעודת סל של המדד הזה.

מדד FAANG

המדד הזה הוא ראשי תיבות של פייסבוק, אפל, אמזון, נטפליקס, גוגל. חמש החברות הכי גדולות בבורסה בארה"ב שאחראיות ללא מעט מהקפיצה בS&P500.

המדד הזה יוצא דופן ברשימה משלוש סיבות עיקריות:

  1. האחת, הוא לא ממש מדד שחברות יוצאות ונכנסות ממנו, אלא פשוט ריכוז של 5 חברות ספציפיות.
  2. שתיים, הוא מאוד מאוד מרוכז. רק חברות טכנולוגיה, רק בארה"ב ורק חמש מהן. 
  3. שלוש, ממה שאני מכירה, אין חברה ישראלית שמציעה קרן מחקה של FAANG. אם רוצים לקנות אותן אפשר כמניות בודדות ולחלק 20% מהכסף המושקע לכל מניה במדד. אפשר לקנות אותן גם כשאתם קונים S&P500 או שאפשר לקנות קרן מחקה לא-ישראלית.

אני מציינת אותו פה כי המדד הזה הכפיל את הכסף שהושקע בו בערך פי ארבעה בחמש השנים האחרונות, וכי בגלל שלא ראיתי חברה ישראלית שמציעה קרן מחקה שלו – למרות שכל חברה בנפרד היא מאוד מוכרת, נראה שהוא לא מספיק מוכר בקרב ישראלים.

מדד תל אביב 90

המדד הכי מוכר בבורסה הישראלית הוא ת"א 125, עם 125 החברות הגדולות ביותר בבורסה הישראלית. 

המדד הזה מורכב מת"א 35, 35 החברות הכי גדולות בבורסת תל אביב, ומדד ת"א 90, שהוא 90 החברות שמגיעות אחריהן. כשעידן ואני בנינו את תיק ההשקעות שלנו והסתכלנו על מדדים, רצינו קצת כחול לבן לנשמה. ראינו שבשנים האחרונות מדד ת"א 90 עלה יותר ממדד ת"א 35 (ולכן גם ממדד ת"א 125).

ת"א 90 כולל חברות כמו דלתא, יוחננוף, מקס סטוק, סלע נדל"ן וסלקום.

מדד Russell 2000 

לראסל יש שלושה מדדים מוכרים: ראסל 3,000 שהוא 3,000 החברות הגדולות בבורסה האמריקאית. הוא מורכב ממדד ראסל 1,000 – שהוא 1,000 החברות הגדולות בבורסה האמריקאית, וראסל 2,000 – שמורכב מהחברות שבאות אחריהן. בעצם ת"א 90, הגרסה האמריקאית, רק בגדול יותר.

בעשור האחרון הוא עשה תשואה ממוצעת של 13.7% בממוצע בשנה.

מדד MSCI WORLD

אחת מהצעות ההשקעה שקיבלנו היתה לפזר את הנכסים. לא לשים את כל הביצים בסל אחד. לא להשקיע בסקטור אחד כדי שאם תהיה שם נפילה – תיהיה הגנה על הכסף שלנו ממקום אחר. לא להשקיע במדינה אחת, אפילו אם זאת ארצות הברית, ולא להשקיע במטבע אחד. 

MSCI world, או MSCI עולמי, כוללת קרוב ל-1,600 חברות שמפוזרות על פני 23 מדינות שונות ומטבעות שונים.

בעשור האחרון המדד הניב תשואה של 13.7% והוא קיים מאז 1969

מדד S&P Technology

לאותם S&P ממדד S&P500 יש מדד נוסף, של חברות טכנולוגיה מתוך מדד S&P500. זה כולל את FAANG, ויזה, מוטורולה ועוד.

גם קרן מחקה שלו אפשר לקנות מחברות ישראליות. 

זה מדד שמכיל כמה עשרות המאה מניות, רק בסקטור הטכנולוגי ורק בארה"ב. ל-S&P יש גם מדדים לחברות שירותים, תעשייה, נדל"ן – אבל אני מניחה שמה שהופך אותו לפופולרי כל כך הוא גם השיוך ל-S&P500 וגם הפריחה של התחום הטכנולוגי, שנראה יותר מושך מתחומים אחרים.

איך משקיעים במדד מניות?

הדרך הקשה והמסובכת היא לרכוש את המניות שבמדד בנפרד, ואם אתם מחפשים משהו פשוט יותר עם פחות התעסקות- אפשר לקנות קרן סל מחקה מדדים. אני מסבירה איך עושים את זה במאמר הזה.

מה זה S&P 500?

מדד מניות שמורכב מ-500 החברות הכי גדולות שנסחרות בבורסה בארצות הברית- כמו מקדונלדס, אמזון ועוד. זה אחד המדדים הכי נעקבים בעולם.

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

ליאור שפירא

ליאור שפירא

מקדמת אתרים בגוגל (SEO), קוראת עיתונות כלכלית מגיל 14, מנהלת עסק ומשק בית. מאמינה בתכנון קדימה, בעצלנות מתוכננת מראש ושעבודה נועדה לשרת את אורח החיים שאנחנו רוצים. שמחה שיש לאנשים יותר כסף פנוי ודברים טובים לעשות עם הזמן שלהם.

שיתוף

המלצה מסחרית לעזרה הדדית

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר. גלו משהו חדש!

לקריאה נוספת

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

ימים
שעות
דקות
שניות

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים